Bu Blogda Ara

28 Şubat 2015 Cumartesi

Kırmızı

Şenay Lüle, tuval üzeri yağlı boya,
125 x 65 cm.
Ayla Yakıcı, Ayşe Gökkaya Başak, Tiryaki Nakip, Bilgün Argındoğan, Claudia Weinstabl, Filiz Hatipoğlu, Güzin Tangör, Meliha Yılmaz, Nilgün Güler, PICA, Seyhan Demir, Sevinç Demirelli, Semra Ecer, Şenay Lüle ve Zafer Karakuş  2 - 16 mart 2015 tarihleri arasında "Kırmızı" konseptli bir grup sergisiyle, Galeri Eksen'de sanatseverlerle buluşuyor.

Aşkın Önder, "Kırmızı" başlıklı yazısında sergi hakkında şunları kaleme alıyor:

"Günümüzde sanat ve sanatçının nötralize edilmek istendiği bir ortam yaşanırken, Galeri Eksen "Kırmızı" konseptiyle oluşturulan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Akıl ve bilinç tutulmasının fazlasıyla yaşandığı şu zamanlarda derin uyuşukluk içinde olan sanat ortamını sanatçılar "Kırmızı" rengin getirdiği dinamizmle hareketlendirmek istiyorlar.
                 
Resmin sadece plastik bir sorun olmadığı yolundaki düşüncelerini, bireysel yaratıcılıklarını öne çıkararak, ateşli ve inatçı kimlikleriyle birlikte eleştirel ve muhalif bir tavır ortaya koyuyorlar.

Sanat; tabulara karşı başkaldırarak var olur. Var olmakla, varlık olmak arasındaki ince çizginin farkındalığına sahip sanatçılar; varlıklarını korkusuzca ortaya koyarken, kendi anlatım biçimlerine vizyonlarını da ekleyerek tuvallerini kırmızıya boyadılar. Ortada bir sorun varsa, altını mutlaka kırmızı çizgiyle çiziyorlar.
                   
Filiz Hatipoğlu - "Ejderli otoportre",
tuval üzeri karışık teknik, 150 x100 cm., 2015
Kırmızı; gücü simgeleyen bir renktir. Dolayısıyla "sanat"ta bir güçtür. İki güç bir araya geldiğinde önündeki bütün engelleri ezer geçer. Sanat ve sanatçıya saygı duymayan, onu "yok" sayan zihniyete, sanatın gücünün dünyayı değiştirebileceğini göstermek istiyorlar.
                     
Sanatçılar "Kırmızı" konseptiyle birlikte yüksek desibele ulaşan sesleriyle büyük gürültü kopararak; uykusundan uyanmak istemeyenleri derin uykularından hoplatabilmeyi arzu ediyorlar. Sanatın sadece insanları mutlu etme amacının olmadığını, bazen de gerçeklerle yüzleşmek olduğunu savunuyorlar.
                     
"Kömür" ateş ve sıcaklığı çağrıştırır, ateşte kırmızıyı. Dolayısıyla maden ocaklarındaki faciaya da dikkat çekiyorlar.
                       
Dünyada bir petrol kavgası var. O siyah renkli sıvı için bir çok insan kanı heba ediliyor. Uluslararası ilişkilerde kırmızı çizgileri "laf" değil, güç belirliyor. Çizgiler kanla çiziliyor.
                       
Bu sergide sanatçılar, kendi perspektiflerinden ele aldıkları sorunsalları, estetik ve algı süzgeçlerinden geçirerek, hayatı kapsamaya yönelik kaygılar güden dışavurumcu, metaforik anlatımlarla tüm yaşanılan olaylara çok boyutlu gönderimlerde bulunuyorlar.
                         
Claudia Weinstabl - "kırmızı ve beyaz çiçekler",
tuval üzeri yağlı boya, 80 x 60 cm.
Sanatın en uzak rotayı gösterme gücünün farkında olan sanatçılar bu konuda bir pusula görevi üstlenirken hep birlikte "Kırmızı" diye bağırıyorlar."

“Kırmızı” / 2 - 16 mart 2015; Galeri Eksen, Maçka Cad. No: 29, Nişantaşı - İstanbul; Tel. : 0212 219 08 50

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder