Bu Blogda Ara

10 Nisan 2016 Pazar

Emel Huber: Kerim Ökten

Kendi oğlum gibiydi nasıl diyeyim, kendi oğlum yok ki, kendi oğlu olmak nasıldır yaşamadım ki... Bilemem.. Ama bildiğim bir şey var: Çok sevdiğim yeğenim Kerimimizin bedeni, iki yıl önce bugün kendini bilmez bir yıldırımın çarpmasıyla ölüverdi. Onu düşünmediğimiz, anmadığımız gün yok gibidir, yani bizimle yaşıyor Kerim. Ama yalnızca bizimle yaşamıyor, arkadaşları da yaşatıyor onu hala. Malum, insan, unutulmadığı sürece yaşar denir ya... İşte Galatasaray Liseli arkadaşları da yaşatıyor Kerim'i:

"Kerim Ökten, 1972 yılında İstanbul’da doğdu. 1984 yılında 2069 numara ile mektebe kaydoldu. Murat Sağman, Göksel Gündüz, Cenk Ergün devre arkadaşlarından bazıları, Aybige Mert eşiydi. Mektep yıllarında, kültür kollarında tiyatro, edebiyat ve fotoğraf ile ilgilendi. 1993 yılında mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’ne girerek burada bir yıl eğitim aldı. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü kazandı ve bu bölümü bitirdi. Fotoğrafları TIME, Newsweek, Independent, The Times, The Guardian, National Geographic, Stern, Der Spiegel, Le Figaro, New York Times, El Pais, Corriera della Sera, Die Welt gibi dünyanın en prestijli basın kuruluşlarınca tercih edildi, kapaklarına, baş sayfalarına taşındı. 2012 Londra Olayları ve 2013 Gezi Olayları’nda çektiği kareler, ertesi gün dünyanın en tanınmış onlarca gazetesinin birden başsayfalarına damga vurdu. Özellikle Londra Olayları’nda çektiği bir kare, TIME dergisinin dünyadaki bütün edisyonlarında birden kapak fotoğrafı oldu ve o bunu başaran tek Türk oldu. Kerim Ökten 2014 yılına kadar EPA (European Pressphoto Agency) Birleşik Krallık ve İrlanda Bölgesi Şef Fotoğrafçılığı görevinde bulundu. 2014 yılı başından itibaren Türkiye’ye dönerek Bloomberg, Corbis gibi kuruluşlara serbest olarak fotomuhabirliği yapmaya devam etti. 10 Nisan 2014'de bir yıldırım onu bu dünyadan ayırdı.

Anısını yaşatmak ve onu genç nesillere tanıtmak için, ilki bu sene olmak üzere Galatasaray Lisesi öğrencileri arasında "120DRC Kerim Ökten Fotoğraf Yarışması" düzenlenmektedir."

Kerim Ökten fotoğrafları için: http://www.kerimokten.com/#!/index

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder