Bu Blogda Ara

20 Ocak 2016 Çarşamba

Kadir İnanır’a 21. Türkiye Almanya Film Festivali’nin Onur Ödülü Veriliyor

[KanalKultur] - 4 – 13 mart 2016 tarihleri arasında Türkiye Almanya Film Festivali, sinefilleri 21. kez Nürnberg’e davet ediyor. 2016 yılının programının hazırlanması devam ediyor.

Programın önemli bir parçası olan Onur Ödülü’nün sahibi belirlendi. Festival, 2016 yılında oyuncu Kadir İnanır’a sanatı ile Türkiye sinemasının gelişmesine etkin katkısı ve yaşam boyu başarısı için Onur Ödülü’nü veriyor.

Kadir İnanır’a Onur Ödülü 4 mart’ta Tafelhalle Nürnberg’deki açılış galasında takdim ediliyor. İnanır, 5 mart 2016’da Künstlerhaus K4’te 'Karılar Koğuşu' (Yönetmen: Halit Refiğ, TR, 1990) filminin gösteriminin ardından ise seyirciler ile söyleşiye katılıyor.

Kadir İnanır 1968 yılında ilk kez kamera karşısına çıktıktan sonra kariyerinde hızla yükseldi. 182 sinema filmi ve 11 dizinin başrolünü üstlendi. Ataerkil toplumu veya sınıf çatışmalarını konu eden birçok toplumsal siyasi filmde oynayan İnanır, özellikle Atıf Yılmaz, Şerif Gören veya Ömer Kavur'la çalışmaları sonucunda Türkiye’nin siyasi nitelikli sinemasında etkin oldu..

Türkiye Almanya Film Festivali Onur Ödülleri

Kültürlerarası diyaloga katkıda bulunan sanatçılara Türkiye Almanya Film Festivali tarafından verilen Onur Ödülleri:

Hanna Schygulla, Şener Şen, Yavuz Turgul (2015)
Edgar Reitz, Fatma Girik (2014)
Hannelore Elsner, Türkan Şoray (2013)
Tarık Akan (2012)
Fatih Akın (2011)
Klaus Eder (2010)
Armin Mueller-Stahl (2009)
Zülfü Livaneli (2008)
Mario Adorf (2007)
Ferzan Özpetek (2006)
Hülya Koçyiğit, Tunçel Kurtiz (2005)
Hülya Uçansu, Heinz Badewitz (2004)
Halil Ergün (2000)

21. Türkiye Almanya Film Festivali

4 - 13 Mart 2016 tarihleri arasında Nürnberg’de 21. kez düzenlenen Türkiye Almanya Film Festivali kapsamında sinemacılar, sanatçılar ve seyirciler arasındaki kültürel diyaloğu teşvik eden uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler gösteriliyor.

Türkiye Almanya Film Festivali, 1992 yılında Türkiye Sinema Günleri adı altında başladı. Etkinlik, iki ülke sinemasını konu alan filmlerin, uluslararası seçici kurullar ve  yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip. Festival, Türkiye sinema sanatının ülke dışında tanıtıldığı en büyük platform, Almanya’da ise, kültürlerarası diyaloğu sinema sanatı bağlamında sürekli kılan tek film festivali. Bu bağlamda Türkiye Almanya Film Festivali sadece Almanya’daki çokkültürlü diyaloğa hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal diyaloğu da yıllardan beri teşvik ediyor.

Türkiye Almanya Film Festivali'ni kurumsal olarak Nürnberg Şehir Belediyesi (ortak düzenleyen), T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bavyera Başbakanlık Dairesi ve Federal Almanya Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı destekliyor. [KanalKultur]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder