Bu Blogda Ara

20 Ocak 2016 Çarşamba

Gülgün Başarır - Herhangi Şeyler

[KanalKultur] - Gülgün Başarır, 'Herhangi Şeyler' adını verdiği sol sergisiyle 14 - 31 ocak 2016 tarihleri arasında Galeri Selvin'de sanatverlerle buluşuyor.

Sanatçı, sergi manifestosunda şunları kaydediyor:

'Herhangi şeyler' isimli bu sergimde, birbiri ile ilişkilendirilmiş farklı konuları farklı şekilde ifade etmeyi seçtim.

Donalt Kuspit 'Sanatın Sonu' kitabında, 'Kimi insanlar site adı verilen birbirinin aynısı konutları beğenmediklerini söylüyorlar ama, sanat galerilerindeki birbirinin aynı sıra sıra kutulara hayranlıkla bakıyorlar.' sözü farklı konuları seçmemde yol gösterici oldu. Çünkü ben de galerilerdeki birbirinin aynı resimleri artık görmek istemiyorum. Sanat eseri, bir konunun ömrü billah tekrarı ile değil, sanatçının tuval üzerindeki eyleminin tekrarı ile oluşur.

Sergide yer alan resimler, var olan dünyanın görünürlük kazanan imgeleri olduğu kadar, olmakta olanın arayüzüdür. Görünür olan her şey, içinde hakikati saklıyorsa hissederek sezerek bu görüntüler aracılığı ile resme dahil olunabilir.

Sanat kendini kendinde saklayan olarak, her zaman gizemini korusa da, sadece konusuyla değil malzemesiyle, resmin beklediği renkle, sanatçının tuval yüzünde bıraktığı izle, insana dokunur.

Seçtiğim konular, hem dış gerçekliğin bir ürünüdür hem de kendi öznelleğimin.

Resimlerin her birinde farklı bir armoni kullanılması, resmin beklediği rengin seçilmesiyle ilişkilidir. Resimde kullanılan monokrom renk, imgenin gücüyle dolar. Bazı resimlerde monokromu bozan kırmızı renk resmin elemanıdır ve farklı imgelere karşılık gelir. Resimlerde, tek büyük bir düzlem ve sonsuz tek renk kitlesi farklı etkilerin, izlenimlerin, farkındalıkların algılanmasının gösergesidir. Yaşanmış ve yaşanmakta olanın göstergesi olan doku tuval bedenini bir kabuk gibi örter, tıpkı bizi örten bastıran sıkan her şey gibi.

Malzemenin olanakları içinde hedefim, çoşkuyla bir duyum bileşiği yaratmaktadır. Ancak o zaman sanat eseri hayatiyet kazanır.

Yaratma, elin maharetinin bir göstergesi değil, tam tersi karşılaşmalarla ortaya çıkan, kaygıyla yoğrulan, kendini verişle ifadesini bulan bir süreçtir.'

Gülgün Başarır

1945'te Ödemiş'te doğdu. 1966'da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun oldu. Ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yaptı.

Ödülleri

1977 Görsel Sanatçılar Derneği'nin düzenlediği Genç Sanatçılar Yarışması'nda ikincilik
1978-1979-1980 Strasbourg insan Hakları Enstitüsü Afiş Yarışmaları'nda işleri sergilendi
1978 Kartal Kültür ve Sanat Şenliği'nde; jüri ödülünde ikincilik, halk ödülünde birincilik
1979 DYO Resim Yarışması'nda başarı belgesi
1986 Abdi ipekçi Film Eleştirisi Yarışması'nda üçüncülük
1987 Abdi ipekçi Roman (Hikaye) Eleştirisi Yarışması'nda mansiyon
2002 Köln Duvar Resimleri Yarışması'nda üçüncülük
2004 DYO Resim Yarışması'nda ödül
2007 Malatya inönü Üniversitesi Resim Yarışması'nda mansiyon [KanalKultur]

Gülgün Başarır - Herhangi Şeyler, Resim Sergisi / 14 - 31 ocak 2016; Galeri Selvin; Arnavutköy Dere Sok. No: 3, Arnavutköy - Beşiktaş - İstanbul; Tel.: 0212 263 74 81

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder