Bu Blogda Ara

6 Ekim 2015 Salı

Azat Yeman - Benliğin Tükenişi | The Goal of the Self

[KanalKultur] - Azat Yeman, 'Benliğin Tükenişi' isimli resim sergisi ile 9-28 ekim 2015 tarihleri arasında Galeri Soyut C Salonu'nda izleyici ile buluşuyor.

Yeman’ın resimleri, hayali gerçeklikte değil bilincin açık bir biçimde, görünen bir bilinenin üzerinden anlatılan yıkım hikayelerini yansıtıyor. Yeman’a göre resimlerinin her biri anlatmak istediğini anlatıyor, bizi dünyasında dolaştırıyor ve olduğumuz yere geri döndürüyor: Elinizi uzatsanız dokunacak kadar yakınsınızdır ama yardım edemeyecek kadar da uzak kaldığınızı hissedersiniz, olan olmuştur ve yıkım çoktan gerçeklemiştir.

Sanatçı, resimlerindeki suretlerin mutluluk ve hazdan ziyade hep tekinsiz alanlara işaret ettiğinin altını çiziyor. Böylelikle ütopik bir insan olmanın da hırkasını atmayı düşündürüyor.

Resimlerindeki büyük dairelere, sonsuz çemberlere; evren, ışık ve zamana ek olarak renk nüansları eşlik ediyor. Hepsi aynı frekansa hizmet eden bir şarkının notalarından farksız değil. Tıpkı Gestalt'ta olduğu gibi… Sonsuz sayıdaki ağ üzerine kurulu sistemin içerisindeki Yeman’ın insanları ya "Küresel Ağ"ının içerisine hapsolmuş durumdar ya da ağdan çıkmaya meyilli. Birbirini takip eden sonsuz sayıdaki dairesel ağlar küresel çıkmazın varlığına birer kanıt durumunda ve bu döngünün hiçbir zaman bitmeyeceğinin altını çizer duruyor.

Değişim bir kere başlayınca, öteki olanı kendine benzetinceye kadar devam eder. İlk bakıldığında bir portre izlenimi veren çalışmaları biraz daha dikkatli bakıldığında suretlerin birer yansımasına dönüşüyor. Görünenden ve bilinenden yola çıkılarak görünmezin varlığına işaret ediyor.

Görünmezin içerisindeki tek gerçeklik ise, ‘tükenen ve tüketilen benlik olgusu’ oluyor.

Azat Yeman

1992 yılında Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Niğde ve Kırşehir illerinde tamamladı.

2005- 2009 yılları arasında Kırşehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nde eğitim gördü.

2013 yılında Ondokuzmayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu.

2014 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Anasanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. Uluslararası birçok gravür, baskı resim sergisine katıldı.

Halen atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Ödül

2011- 1. Ponart Guaj Resim Yarışması mansiyon ödülü, Işık Üniversitesi, İstanbul [KanalKultur]

Azat Yeman - Benliğin Tükenişi | The Goal of the Self / 9 - 28 ekim | October 2015; Galeri Soyut, Yıldızevler Mah. R. Tagore Cad Şehit Mustafa Doğan Sokak No: 82 / A – B, Çankaya – 06550 Ankara; Tel.: +90 312 438 86 70 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder