Bu Blogda Ara

17 Mayıs 2015 Pazar

İnsana Dair Ne Varsa: Hale Şakar Ürkmezgil Heykel ve Desen Sergisi

Hale Şakar Ürkmezgil, 4 mayıs - 30 haziran 2015 tarihleri arasında Krişna Sanat Merkezi'nde kişisel heykel ve desen sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor.

Heykel sanatçısı Ürkmezgil, eserlerini figüratif tarzda mermer yontu ve bronz döküm ile sürdürmekle birlikte, pastel ağırlıklı desen çalışmalarına da devam ediyor.

21. kişisel sergisini açan sanatçı “yeryüzü ile gökyüzü arasına sıkıştığımda, duygumu formlaştırmak gibi bir üslubum var. İnsana dair ne varsa; acı, isyan, pişmanlık, muhabbet, sevgi, boşluk, özlem, alıp başını gitme, “gitme”, yakarış, yeniden doğuş, özgürlüğe kanatlanmak, hepsi var.

Ellerimi yönlendiren gözlerim yüreğime alet oluyor ve kütlenin statik ağırlığı böylece yerçekiminden arınıyor. İnsana, duygusuna, duyguma yenilmeyi seviyorum. Yaşama öykünmem bu yüzden.” diye ifade ediyor.

Hale Şakar Ürkmezgil

1973'te (D.T.G.S.Y.O.) Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Serbest İllüstrasyon Bölümü'nden mezun oldu.

1973-1990 yılları arasında reklam sektöründe art direktör ve kreativ direktör olarak çalıştı.

1989 yılında heykel çalışmalarına seramik ile başladı.

Türkiye'de 21, Türkiye dışında Hannover, Köln ve Lefkoşa’da olmak üzere üç kişisel sergi açtı.

Umut Vakfı ‘Bireysel Silahsızlanma ve Bireysel Barış’ Heykel Yarışması ‘Onun Silâhı Sevgi’ Seçici Kurul Teşvik Ödülü'nü aldı.

Hale Şakar Ürkmezgil Kişisel Heykel ve Desen Sergisi / 4 mayıs - 30 haziran 2015; Krişna Sanat Merkezi, Kennedy Cad. No:29/3, Kavaklıdere - Ankara; Tel.: 0312 418 02 53

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder