Bu Blogda Ara

20 Mayıs 2015 Çarşamba

Dün bugünden daha uzak değil, ya yarın?

Ozan Türkkan - Fractal Ball
[KanalKultur] - Daire Galeri, "Son Sürüm" isimli sergi ile 23 mayıs – 4 temmuz 2015 tarihleri arasında çalışmalarında yeni teknolojileri sıklıkla kullanan sanatçılar Selçuk Artut, Hayal İncedoğan, Ozan Türkkan ve Cemre Yeşil’i bir araya getiriyor.

Gelişen teknolojide son nokta hep 'bugün'e ait. Teknoloji ve gelişimin birlikte kullanıldığı her anlatımda, bu birliktelik, bir önceki noktadan daha ileri bir seviyeye gelmeyi betimlemenin de aracı... Buna göre, 'bugün'ün teknolojisi gelebildiğimiz en gelişmiş, en son nokta. Yarının bugünden farklı olacağını, asla yerinde sayılmayacağını, hep gidilecek, kat edilecek bir ilerisi olduğunu da beraberinde düşündüren teknoloji olgusu, insanoğlunun gelişimi konusunda da olumluluk barındırıyor. Halbuki bugün dünyaya kuş bakışı baktığımızda karşılaştığımız görüntü tamamen olumlu mudur?

Heidegger'in görüşüne göre teknoloji, diğer tanımlarının yanı sıra, "amaca ulaşmak için gerekli bir araç." Dolayısıyla teknolojiye bu enstrümental bakış açısı da teknolojinin hep insanoğlunun gelişimine ve yararına kullanılacağı hükmünde bir ifade.

Hayal İncedoğan - video
Ne var ki insanoğlunun doğaya hükmetmesi için eline verilen bu enstrümanın dünya tarihinde pek çok kez kötüye kullanıldığı ve yıkıma yol açtığı da defalarca deneyimlenmiştir.

Kısıtlı hayat süresince yapabileceklerini arttırmak adına, hızlı ulaşımı sağlaması için hava kirliliğine yol açtığı bilinmesine karşın tercih edilen uçak yolculukları  belki de teknolojinin olumsuz sonuçlarından en çok göz ardı edilenidir. 2. Dünya Savaşı'nda atomun bölünmesinden doğan devasa enerjiyi iki şehri ve tüm insanlarını yok etmek için kullanan insanoğlu da kuşkusuz teknolojinin olumsuz kullanımının en sakıncalı örneğini teşkil ediyor.

Kısaca, teknolojinin topluma sağladıkları sürekli lineer bir gelişme oluşturmuyor. Teknolojik gelişim tarihsel çerçeveye oturtulduğunda, istisnasız her yeni gün dünden daha gelişmiş olmayabilir gerçeği, farkına varılan nokta.

Cemre Yeşil - Kız ve Köpek
İçinde bulunduğumuz teknolojik çağın etkilerini sanatın birçok alanında da doğal olarak görmekteyiz. Sanat var oluşundaki temel işlevlerinden birini yerine getirerek yaşadıklarımıza ayna tutarken dönemimize ait birçok sanatçı teknolojinin etkileşimlerini ürettikleri sanat eserlerinde farklı seviyelerde yansıtıyor.

Teknolojinin birey, toplum ve yeryüzü üzerindeki etkilerini bütünsel bir bakış açısıyla sanatın sorgulayıcı merceğine tutan bu sergide, teknolojinin elverdiği yeni medya teknikleriyle çalışan dört sanatçı bir araya geliyor.

Gelişen teknolojinin araçlarından, sanat üretimlerinde faydalanan sanatçılar farklı tekniklerde üretilmiş işlerini sergiliyor.

Etrafı teknolojik araçlarla sarılmış yenidünya insanının günlük yaşamına olan yansıma ve etkilerine de değinen sanatçılar, teknoloji ile insan ilişkisine dair yorumlarda da bulunuyor. [KanalKultur]

Selçuk Artut, Hayal İncedoğan, Ozan Türkkan ve Cemre Yeşil - Son Sürüm / 23 mayıs – 4 temmuz 2015; Daire Galeri, Boğazkesen Caddesi No: 76A, Tophane - Beyoğlu - 34433 İstanbul; Tel.: 0212 252 52 59

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder