Bu Blogda Ara

27 Mart 2015 Cuma

K. Deniz Pireci - 'Oyun Asla Bitmez!

K. Deniz Pireci - Avatar
[KanalKultur] - K. Deniz Pireci "'Oyun Asla Bitmez!" adlı kişisel heykel sergisiyle  24 mart – 12 nisan 2015 tarihleri arasında artgalerimBEBEK’te sanatseverlerle buluşuyor.

K. Deniz Pireci ilk olarak 2006 yılında sergilenen ve artık Rus bir koleksiyonerde bulunan porselen bebekleriyle, bu kez farklı bir yaklaşımla yeni boyutlar oluşturuyor.

Sanatçı, 2012 Pekin Bienali, 2012 Bakü Bienali ve 2014 Tayvan Bienali’nde de yer alan bu seriden heykel ve yerleştirmelerle sergisinde “Oyun Asla Bitmez!” diyerek geçmişi ve günümüzü sorguluyor.

Deniz Pireci, binlerce hatta on binlerce yıl bozulmadan zamana meydan okuyan bir malzeme olan porseleni, ölümsüzlüğe olan arzunun bir göstergesi olarak yorumluyor.

İktidarın ve muktedir olma arzusunun da ölümsüzlük takıntısından kaynaklandığını düşünen sanatçı; her zaman olduğu gibi sorunları işaret etmekle kalmıyor, izleyiciyi düşünmeye de zorluyor.

Eserlerinde birimden bütüne giden Deniz Pireci; bu serisinde de 3 yıllık bir üretimin sonucu olarak, yüzlerce parçayı bir araya getiriyor.

Sanatı gündelik hayatın içine çeken enstalasyonları ile tanıdığımız ödüllü sanatçının, aynı zamanda çok renkliliği denediği bu serinin yeni figürlerinde; oyun ve başkaldırı bir arada, kendi çelişkisiyle karşımıza çıkıyor.  

K. Deniz Pireci - Geleneksel Bebekler
K. Deniz Pireci

1963'te İstanbul'da doğdu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldu. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Cam Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı.

K. Deniz Pireci - Gelecek - The Future
Halen çalışmalarını İstanbul'daki atölyesinde sürdürüyor.

Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi'nin kurucusu ve üyesi... [KanalKultur]

K. Deniz Pireci - "Oyun Asla Bitmez!" Kişisel Heykel Sergisi / 24 mart – 12 Nisan 2015; artgalerimBEBEK, İnşirah Sok. No: 4, Bebek - 34342 İstanbul; Tel.: 0212 265 10 34

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder