Bu Blogda Ara

16 Şubat 2015 Pazartesi

Bezemeleri ve Minyatürleriyle Osmanlı Çeşmeleri

Dolmabahçe Sarayı Camlı Köşk'te düzenlenen Türk tarihine ışık tutacak referans bir çalışmanın sergisiydi: Bezemeleri ve Minyatürleriyle Osmanlı Çeşmeleri...

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği ve İstanbul'da geleneksel sanatları icra eden ve yaşatan kurumlardan biri olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı işbirliği ile hayata geçirildi.

İstanbul'da bulunan 100'ü aşkın çeşme ve sebilin bezeme ve süslemelerinin tespit edilerek, 39 sanatçının görev aldığı atölye tarafından tezhip ve minyatür sanatlarıyla yorumlandığı eserlerin yer aldığı sergi, 9 21 mayıs - 9 haziran 2010 tarihleri arasında meraklısıyla buluştu.

'Geleneksel Türk sanatlarından minyatür ve tezhip alanlarındaki en önemli kurumlarından biri olan Cerrahpaşa Nakışhanesi sanatçıları tarafından gerçekleştirilen proje, İstanbul'un ilçeleri gezilerek İstanbul çeşmelerinin fotoğraflanması ve böylelikle motif envanterinin ortaya çıkarılması açısından dikkat çekti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nil Sarı ve araştırma görevlisi uzman Ümit Emrah Kurt'un yönetmenliğinde hazırlıkları bir buçuk yıl süren "Bezemeleri ve Minyatürleri ile Osmanlı Çeşmeleri" sergisinden 39 sanatçının 340 eseri yer aldı.

Sergi kapsamında yapılan çalışmalar, çeşme bezemelerinin ilgili kaynak taramaları ile tespit edilmesini ve elde edilen motif envanterinin, çeşmelerin gelecekte kısmen ya da tamamen yok olması durumunda restorasyon amaçlı kullanılmasına da olanak sağladı. Kültür ürünleri olan bezeme motiflerinin gelecek nesillere aktarılması ve geleneksel Türk sanatlarına olan ilgiyi arttırmak da yayımlanan sergi katalogu ile desteklendi.

Sergiye Katılan Sanatçılar

Alev Niğdeli, Ayşe Ş. Yeşilkaya, Berrin Demircioğlu, Berrin Gayhan, Berrin Karakaş, Bilgi Erman, Dilek Kaur, Ebru Yalkın, Elif Hayrat, Emel Duan, Emine Erol, Fatma Dağlı, Fatma Kesgün, Fatma Z. Aktaş, Feyza Oyat, Figen Yalçınkaya, Fisun Türkeli, Gaye Özen, Gülçin Anmaç, Gülseher Kahraman, İlhan Gökşen, İnci Özen, Jale Yavuz, Lalehan Günev, Lütfiye Şimşek, Müşfika S. Kocabay, Nazan Berbercioğlu, Nesrin Şarlıgil, Nil Sarı, Nursel Üvendire, Serra Demirbaşer, Sevil Yücesan, Sevim Yağız, Suna Koçal, Süreyya Alper, Tuba Özcan, Tuba Mulalar, Vildan Pirim, Yasemin Ademoğlu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder