Bu Blogda Ara

20 Ocak 2015 Salı

Suçluluktan Sorumluluğa: Almanya Tarihinin İki Travması

Nora Şeni'nin bilimsel sorumluluğunda; İstanbul Fransız Enstitüsü, Mémorial de la Shoah (Paris), Université Paris 8 ve Anadolu Kültür'ün katılımıyla yürütülen "Hafıza Politikaları ve Fransa" başlıklı konferans serisinin yedinci bölümünde Prof. Etienne François konuşuyor.

François, "Almanya'nın Shoah ve Sovyet işgaline dair çift hafıza politikası" konusunu irdeliyor.

Geçen yıl Fransız Kültür Enstitüsü'nde gerçekleşen bu konferans serisi, 2015'te diğer Avrupa ülkelerinin yaralı hafızalarıyla yüzleşme serüvenlerini konu alıyor.

2015 yılının ilk konuşması ise özel bir deneyime odaklanıyor:

Nazizmin doğduğu memleket olarak Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında hayli zor bir bellekle karşı karşıya kaldığı biliniyor. Hiçbir şekilde Holokost ile aynı düzeyde olmasa da, Sovyet işgalinin de kabulü güç bir bellek bıraktığı aşikâr. Bu bağlamda François, birbirine tezat mazlumiyetlerin rakip hafıza politikaları doğurmamış olduğu tezini savunuyor...

Prof. Etienne François

Université Paris I (Panthéon Sorbonne) ve Freie Universität Berlin'de tarih profesorüdür. Berlin Marc Bloch Araştırma Merkezi'nin kurucusu ve 1992-1999 yıllarında ilk müdürüdür. Orta Çağ sonundan bugüne kadar Almanya tarihi, Alman-Fransız ilişkileri, Almanya-Avrupa ilişkileri ve Almanya'nın kendi geçmişiyle ilişkisi üzerine yaptığı araştırma ve yayınlarıyla tanınıyor.

Prof. Etienne François - Suçluluktan Sorumluluğa: Almanya Tarihinin İki Travması / 30 ocak 2015, 19:00; SALT Galata, kurucu Garanti Bankası, Bankalar Caddesi 11, Karaköy - 34420 İstanbul; Tel.: +90 212 334 22 00

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder