Bu Blogda Ara

19 Ocak 2015 Pazartesi

Pardon, Kaçıncı Kat?

Genç küratörler soruyor: "Pardon, Kaçıncı Kat?"

Küreselleşen dünya düzeni ve kent hayatının baskıcı dinamikleri karşısında sanat konjonktürü dâhilinde ne türden önermeler yapılabilir?

"Pardon, Kaçıncı Kat?", kent ve doğa ilişkisi üzerinden sanat alanında dönüşümün olanaklarını sorgulayan genç küratörlerin yönelttiği meşru soruları irdeliyor. Sergi bu sorular ve onlara getirilebilecek yanıtların peşine düşüyor.

Sergi kent ve doğa üzerine izleyiciye bir rapor sunma hevesinde değil. Serginin iki bölümü mümkün olduğunca birbirinden koparmak; buna karşın diyalog alanlarını da korumak üzere tasarlanmış.

Melike Bayık ve Mergüze Günay, iki genç küratör olarak, yaygın olarak işlenmiş kent-doğa ikiliğini aslında yapıtaşlarına ayırıp; küratörlük mekanı mı, eserleri mi, ilişkileri mi ön plana alarak bizi en çok heyecanlandıran şeyi ortaya koyar? diye soruyor.

Melike Bayık ve Mergüze Günay; "Küreselleştirme biçimlerinin somut etkilerinin tam da gözünün içine bakan bir jenerasyondan post-modern ütopyaların, mega kentlerin, sanat ve izleyici arasında açılan mesafenin ve bu yersiz-yurtsuzluğun bizi sürüklediği ruh durumunu gayri-resmi bir çerçevede yalın bir soru olan, ama betonun ve yabancılaşmanın tınısını taşıyan 'Kaçıncı Kat?' ile aktarmak istedik." diyor.

Sergide Recep Akar, Mustafa Duymaz, Didem Erbaş, Murat Germen, Şifa Girinci, Emre Kantaşlı, Volkan Kızıltunç, Manbor, Ali İbrahim Öcal ve Saliha Yılmaz'ın eserleri yer alıyor. Sergi Koordinatörü / Düzelti: Sena Danışman.

Pardon, Kaçıncı Kat? / 10 ocak - 7 şubat 2015; Merkur, Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire: 2, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: +90 212 225 37 37

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder