Bu Blogda Ara

29 Ocak 2015 Perşembe

Can Göknil - Sazlı Sözlü Sergi

© Can Göknil - Dervişler
Ressam ve yazar Can Göknil 49. sanat yılını 17 ocak - 14 şubat 2015 tarihlerinde Galeri Apel'de 44 parçalık kişisel sergisiyle kutluyor. Kişisel sergilerini kendi kültürünün temalarıyla kurgulayan Göknil, bu uzun süreçte toplumun inanç ve davranışlarını, mitoslarını, sözlü edebiyat geleneğini, pek çok sergisine ve de kitaplarına konu etti. Kültür tarihini inceledikçe, araştırmalarından doğan sanatsal sunumlarını Masal Tekerlemeleri, Ağaçlarla İlgili İnanç ve Davranışlar,Yaratılış Efsaneleri, Anadolu Tanrıçaları, Muskalar, Kader ve Kitap Sanatları, Fal gibi başlıklarla yurt dışında ve ülkemizde sanatseverlerle paylaştı.

Galeri Apel'deki serginin adı "Sazlı Sözlü Sergi". Göknil, çalışma biçiminde uyguladığı yöntemin onu söz ve imge arasında koşuşturduğunu söylüyor. "Sözle Göz Kardeşliği" adlı sergisinde olduğu gibi (Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galarisi, Kasım, 2002). Ama şimdi işin içinde saz da var. Besteleri Dr. Tuba Kaftancıoğlu ve onun sunduğu İbrahim Çadırcı, Muzaffer Sarısözen gibi türkücülerden, sevda türkülerinin naif deyişlerini de Nurer Uğurlu'nun kitaplarından derlemiş Can Göknil. Yine resim, heykel gibi klasik tekniklerden gerektikçe yararlanıyor, ahşap, kurşun, kumaş gibi malzemeleri amacını vurguladığı sürece kullanıyor. Sergideki sunumlar "Yanık Güfteler", "Derya Dervişleri", "Asıl Fasıl" gibi başlıklarla ilgi çekiyor.

© Can Göknil - Deve Üzerinde Kız
Can Göknil sanat anlayışını "Sezgilerimin, duyarlılığımın, doğallığımın, eğitimimin ve araştırmalarımın birikimini mizah, hoşgörü ve şefkatle harmanlayarak tablolarıma ve sanatsal objelerime aktarıyorum. Anlaşılan mizah, öykücülük ve fantazya sanatımın temel taşları," diye özetliyor.

Can Göknil

1945'te Ankara'da doğdu. İstanbul, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'ni bitirdikten sonra A.B.D.'ye gitti.Knox College'dan mezun oldu. 1969'da The City College of The City University of New York'da Resim Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. Londra'da Victoria Albert Müzesi'nde, San Marino'da Museo d'Arte Moderna'da, Tokyo'da Chihiro Müzesi'nde, New York'da Schenectady Müzesi ve Bulgaristan'da Gabrovo Mizah Müzesi'nde, ayrıca Türkiye'de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunuyor. Çocuklar için yazıp resimlediği kitaplarla birçok ödül kazandı. Türkiye dışında resimli kitapları İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Macarca, Almanca, Hollandaca, Surinamca, Arapça ve Türkçe olarak yayımlandı ve pek çok uluslararası etkinlikte yer aldı. İstanbul'da çalışmalarını sürdürüyor.

Can Göknil - Sazlı Sözlü Sergi / 17 ocak - 14 şubat 2015; Galeri Apel, Galeri Apel, Hayriye Cad. No:5A, Galatasaray - 80060 İstanbul; Tel.: +90 212 292 72 36

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder