Bu Blogda Ara

5 Aralık 2014 Cuma

Aylin Zaptçıoğlu - ihtimal

Aylin Zaptçıoğlu, tuval üzerine yağlıboya, 
2014
[KanalKultur] - Aylin Zaptçıoğlu'nun üçüncü kişisel sergisi "ihtimal", 2 – 27 aralık 2014 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Resimlerinde oluşturduğu yalın kompozisyonlarında figürleri ön plana çıkaran sanatçı, birbiriyle bağlantılı serilerden oluşan sergisinde, insanların tercihleri doğrultusunda belirlediği sınırları sorguluyor.

Özümcan Çekiç, sanatçı hakkında şunları dile getiriyor:

"Aylin Zaptçıoğlu'nun resimleri, insanı, ait olduğu doğal ve toplumsal düzen içerisinde ele alırken, çok tanıdık gelen ama bir o kadar da yabancısı olduğumuz bir düşünce evreninden sesleniyor. Bu resimlerde; fırlattığı çantası ya da içine gömüldüğü battaniyesiyle karşımıza çıkan birey, geride bıraktığı şehirler ve ansızın beliren doğa ekseninde, yaratmış olduğu düzenle hesaplaşıyor. İnsanın kendi(ne) ördüğü duvarların hatırlattığı mahremiyet duygusu, güvenlik ve sahiplenme ihtiyacı gibi kavramlar ise, insana dair olanı düşündürdüğü kadar, onun da ötesine geçmeye, daha öz olana varmaya davet ediyor. Öte yandan duygulanımları tam olarak kestirilemeyen figürler; nerede, ne zaman ve nasıl gerçekleştiğini bilemediğimiz olaylar, onlara ilişkin tüm sorgulamaları anlamsız kılıyor. İnsanı çevreleyen kavramsal ve fiziksel bağlar birer birer çözülürken, sanatçı sanki söze gelmeyen bir ihtimali çağırıyor."

Aylin Zaptçıoğlu, tuval üzerine yağlıboya, 
2014
Aylin Zaptçıoğlu 

1985'te doğdu. 2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü, Nedret Sekban atölyesinden mezun oldu. "Sakıp Sabancı Sanat Ödülü", Resim Bölümü Üçüncülük Ödülü'nü ve AIAS tarafından düzenlenen "Marmara Üniversitesi Sanat ve Tasarımda Dünya Birinciliği Yarışması" Türkiye Onur Birinciliği Ödülü'nü aldı. 2012, 2013 ve 2014 yıllarında ARTIST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı'na katıldı. [KanalKultur]

Aylin Zaptçıoğlu - ihtimal / 2 – 27 aralık 2014; Evin Sanat Galerisi, Büyük Bebek Deresi Sokak No:13, Bebek - 34342 İstanbul; Tel.: 0212 2658158

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder