Bu Blogda Ara

28 Mart 2014 Cuma

Ali İbrahim Öcal - Cennet | Heaven

[KanalKultur] - Ali İbrahim Öcal'ın son dönemde ürettiği çalışmalarından oluşan "Cennet | Heaven" isimli üçüncü solo sergisi 11 nisan - 3 mayıs tarihleri arasında Merkur'de sanatseverlerle buluşuyor.

Öcal'ın çalışmaları, insan olgusunu anlatıdan uzak, doğrudan doğruya imgelemler aracılığıyla gerçekleşen, kompleks ve katmanlı bir dil üzerinden ele alıyor. Sanatçı bedenin, zaman ve doğa ile olan zorunlu bağını, kültürel bellekteki formlar ile harmanlayarak, yer yer oldukça bildik, kimi zaman ise bir hayli mesafeli ve ürpertici duran melezleşmiş imgeler üretiyor.

Sergideki tüm çalışmalar, nesnel anlamda ele alındıklarında gayet sıradan imgeler olmalarına karşın, formal özellikleri ve kurgulanış biçimleri onları bir çeşit mitsel auraya sokuyor.

Bu mitsellik, ilk görüşte bir çeşit sembolizmden besleniyormuş gibi duran bir yapıya sahip. Fakat izleyici resim ile karşı karşıya geldiğinde, yorumlama yerini algıya ve yoğun bir seyre bırakıyor. Ali İbrahim Öcal'ın imgeleri ele alış biçimi esasen romantizmden beri bildiğimiz o hissi anımsamamıza neden oluyor. Bu his, doğaya dair oldukça tuhaf bir filmin sadece fragmanlarını izlemek gibi...

Ali İbrahim Öcal

1982'de Almanya'da doğdu. 2003'te Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirdi. 2009'da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı.

Ödül

2009 Resim Heykel Müzeleri Derneği, "28. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi", Başarı Ödülü

Kişisel Sergileri

2010 "Kekre", Daire Galeri, İstanbul
2012 "Patetik Koridor", Daire Galeri, İstanbul [KanalKultur]

Ali İbrahim Öcal - Cennet | Heaven / 11 nisan - 3 mayıs 2014; Merkur, Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt. No: 12 D: 2, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: (0212) 225 37 37

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder