Bu Blogda Ara

8 Nisan 2016 Cuma

Suyun Koruyucu Ruhu ve Geleneksel Gaziantep Kutnu Dokuması

Foto: Jerry Stolwijk
'Suyun Koruyucu Ruhu', Argande’nin SS2016 koleksiyonu için derinlerden yüzeye çıkıyor!

Türk mitolojisinin önemli tabiat kültlerinden Su İyeleri ve Su Atası’ndan ilham alan 'Takdim' isimli koleksiyon, değişen ve dönüşen ancak özde hep aynı kalan ve tüm varlıklar için vazgeçilmez olan hayatın kaynağı suyu yüceltmek için hazırlandı.

Hatice Gökçe ve Zehra Zülfikar’ın ortak çalışmasının ürünü olan koleksiyonun yüzü ise ünlü oyuncu ve model Sema Şimşek oldu; koleksiyonun Halfeti’de çekilen fotoğraflarını saç tasarımcısı ve fotoğraf sanatçısı Jerry Stolwijk çekti, makyaj tasarımını ise Meryem Perilhou yaptı.

Türk Moda dünyasının erkek giyiminde öncü ismi Hatice Gökçe, Argande’nin 'Takdim' isimli 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonuna Zehra Zülfikar ile birlikte hayat verdi. 'Takdim' ile Türk mitolojisinde yaratılışın ve evrenin özü olan suyu koruyan su iyeleri, bu kez su yüzüne çıkıyor.

Foto: Jerry Stolwijk
Geleneksel Gaziantep kutnu dokuması 'Takdim'de yeniden can buldu!

Hatice Gökçe ve Zehra Zülfikar’ın ortak çalışmasının ürünü olan Takdim SS16, tamamı doğal pamuklu kumaşlar ve rahat kuplardan hazırlanan, rahatlığın ön planda olduğu bir yaz koleksiyonu.

Güneydoğu’nun önemli dokumalarından 'Gaziantep kutnusu' da bu koleksiyona canlılık katan dokulardan biri.

Bu yeni koleksiyonun konsept fotoğraf çekimi için GAP bölgesindeki barajlarda su sporları yapan Argande kadını, tamamı su yeşili, sarı, beyaz ve gümüş renklerinden oluşan bir koleksiyona hayat veriyor.

Renk seçimlerinin sembolik anlam taşıdığı Introduce / Takdim isimli koleksiyonda sarı güneşi, su yeşili suyu, beyaz bulutu ve gümüş rengi de balıkları imlemek için kullanıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder