Bu Blogda Ara

9 Mart 2016 Çarşamba

İrfan Önürmen - Sarkaç | Pendulum

İrfan Önürmen - D Series No.4,
textile materials,
acrylic and layers of tulle stretched on pulley,
190 x 125 cm., 2016 
@kanalkultur - C24 Gallery, 3 mart - 23 nisan 2016 tarihleri arasında İrfan Önürmen’in Sarkaç | Pendulum ismini taşıyan üçüncü solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çalışmalarında farklı malzemeleri özgün biçimde kullanarak tül kolajlar, tül üstüne boyamalar, gazete heykeller ve enstalasyon serileri meydana getiren İrfan Önürmen, çağdaş medya merceğinden görünen kişisel ve kamusal deneyimler arasındaki ilişkileri ve farklılıkları açığa çıkarıyor.

İrfan Önürmen’in C24 Gallery’deki ''Sarkaç / Pendulum'' ismini taşıyan üçüncü solo sergisinde içinde bulunduğu ruh halinin tezahürü görülüyor.

Sanatçı, içsel olanla yaşanan realitenin sarsıcılığı arasında gidip gelen bir sarkaç gibi salınıyor. İçsellik ve ideolojik alanlar arasında gidip geliyor. Sürekli bir ikilem yaşar gibidir.

Bu durumla baş edebilmesi için sanat bahçesinde hem oyun kuran hem oyunbozan olmayı yeğliyor. Bunun için ciddiyetle sanatsal yapıtlar üretmek ve onun ironisini yapmak arasındaki sınırda dolaşıyor. Düzeni yıkmak için kaos yaratmaya yeltenmek istiyor; ama kaostan kaçmak için bir düzen oluşturmanın gayretini taşıyor aynı zamanda.

İrfan Önürmen - Pose,
textile materials,
acrylic and layers of tulle stretched on pulley,
225 x 160 cm., 2016
Yapıt yüzeyinde oluşturduğu geometrik formlarla duygu yüklü boya alanları arasındaki ilişki, içinde bulunduğu salınımın değdiği diğer uçlar. Uyum ve uyumsuzluğun peşinden koşmak isterken kırılganlık, şeffaflık, parçalanma ve derinlik gibi kavramlar üzerine kurduğu bir estetik anlayış geliştiriyor. Kurguladığı gizemli atmosferlerinde gerçek olan, örtülmüş ve bir perdenin arkasına gizlenmiş gibidir. Yapıtlarında ikili anlamlar izleyenin peşini bırakmıyor ve tedirgin ediyor. Konuları bir yanıyla son derece günlük ve sıradan; ama aynı zamanda büyük insanlığı sembolize edecek şekilde devasadır.

Sanatçı; insani trajedilerin yaşandığı coğrafyada yaşıyor, insan hayatının parçalanması ve sürgün edilmesinin şahididir, savaşın sinsiliğini ve acımasızlığını hissediyor. Sonuçta konuları hayata aittir ve medyadan üzerimize akan simge ve imgelerle yüklüdür.

İrfan Önürmen’in ''Sarkaç / Pendulum'' ismini taşıyan sergisi 03 Mart - 26 Nisan 2016 tarihleri arasında C24 Gallery, New York’ta ziyaret edilebilir.

İrfan Önürmen

1958'de İstanbul'da doğdu. 1987'de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü'nden mezun oldu.

Sanatçının kişisel sergileri arasında C24 Gallery, New York (2014), Dis-order, Katara Art Center, Qatar (2012), C24 Gallery, New York (2012), Otopsi, Pi Artworks, İstanbul (2011) bulunuyor. @kanalkultur

İrfan Önürmen - Sarkaç | Pendulum / 3 mart - 23 nisan 2016; C24 Gallery, 560 West 24th Street, New York, NY 10011 +1(646)416-6300 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder