Bu Blogda Ara

23 Mart 2016 Çarşamba

Funda İyce Tuncel - Suretler ve Öyküler

@kanalkultur - Funda İyce Tuncel, 'Suretler ve Öyküler' adlı solo sergisiyle, 30 mart - 21 nisan 2016 tarihleri arasında Peker Sanat Evi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Ümit Gezgin, sanatçı ve eserlerini değerlendirdiği 'Kadın Olmanın Ayrıcalığında Sanat' başlıklı yazısında şunları kaydediyor:

'Kadın olmak sanat için bazılarının sandığının aksine bir ayrıcalık özelliği de taşıyabilmektedir. Veya öylesi bir hissediş ve duyarlılık açılımı geliştiren sanatçılar için cinsiyet kimliği ve olgusu, bir ayrıcalık işlevi de pekâlâ taşıyabilir. İşte bu ayrıcalıklı olmak durumunu yaşayan sanatçılardan biri de Funda İyce Tuncel'dir. Yarattığı ve ortaya koyduğu bütün eserlerinde ve resimsel serüveni içinde o; yaşamının hem izdüşümünü aramakta, aralamakta ve hem de bireysel, toplumsal mücadelesini sanat vasıtasıyla da gerçekleştirmektedir.

İnce, narin dokunuşlarla oluşan hassasiyet katsayısı yüksek tuşlar hem kompozisyonu benzersiz kılma adına yola çıkarlar hem de bir kadının serüvenini oluştururlar. Hüzünlü, yalnız, kendine kapalı; toplumsal, mekânla kuşanmış; simge varlık olan kuşla anlama ermiş; sıcak-soğuk renk uyumuyla bütünleşmiş her bir resim boyutunda ressam hep aslında kendi gizemli öyküsünün peşinden koşar. Tabloda merkeze kendisini, varlığını ve yanılgılarını alarak öyküler halinde kurgular sanatçı. Bu öyküler yalındır yalın olmasına, ama bu bütün yalınlıkları gizemi ve ilmik ilmik oluşmuş dokuyu da içinde barındırır. Yalınlığı oranında derin ve karmaşık estetiği de böylece ortaya çıkarır Funda'nın resme ve elbet öncelikle hayata bakışı. (...)

'Gerçek karşısında tedirgin olmayan sanatçı, usulca yaratıcılığa veda etmiştir.' diyor 'Kurgu ve Gerçek' kitabında Mehmet Ergüven. Funda İyce Tuncel'in gerçeklik algılaması alabildiğine tüm diğer sanatçılarda olduğu gibi görece bir derinliğe oturmaktadır. Salt dünyasal gerçeklik söz konusu değildir onun hayatındaki gerçek tanımlaması içinde; aynı zamanda, daha çok da 'sanatsal gerçek' önemli bir merkez etki özelliğine sahiptir. Bir eylem biçimi gibi de algılamaktadır sanatsal gerçekliği. Boya sürme eylemi, resim yapma coşkusu ve tutkusu. Her şeyi bu eyleme indirgemiş veya çıkarmış, romantik bir aşk insanı, kadınıdır aynı zamanda İyce Tuncel. Tuhaf ve gizemli bir ilişki geliştirmiştir bütün hayata sırtını dönebilecek düzeye çıkararak resimsel eylemi. Resimsel eylem, resim yapabilme kabiliyeti ve yetkinliğinin sürmesi durumudur onun için. Onun için de sürekli olarak gerçek karşısında tedirgindir. Ama bu gerçek algılanılan yalın gerçekliğin yanında, hatta ondan da öte; resim yapma gerçekliğidir. Ondan kaynaklanan tedirginlik resim yapamama üzerine kuruludur içinde. Çünkü resim yapmadan yaşayamayacağını hissetmektedir sanatçı. Sait Faik gibi 'üretmesem öleceğim'i hissetmektedir içinin derin katmanlarında. Bu da onu aslında sürekli bir yaratı ayıklığında tutmakta ve yirmi dört saat sanatı düşünüp, onunla soluk alıp vermesini doğurmaktadır.'
 
Funda İyce Tuncel

1968 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü'nde öğrenim gördü.

1992-1995 yılları arasında Atatürk Kültür Merkezi'nde sanat danışmanlığı yaptı.

Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD), Akdeniz Kadın Sanatçılar Birliği (Pan-Mediterranean Women Artists Network (FAM) ile Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesidir.

1998-2002 yılları arasında BRHD'nin Genel Sekreterlik görevini yürüttü.

Çağdaş Sanatlar Vakfı'nın (ÇAĞSAV) ve Uluslararası Kinidos Kültür Sanat Akademisi'nin (UKKSA) kurucu üyesi oldu.

Dünya Sanat Vakfı'nın (World Art Foundation - WAF) Orange County California'da düzenlediği World Art Expo 09 Sanat Fuarı'nda, 3'üncülük Ödülü aldı.

Sanatını ve eserlerini konu alan ilk kitabı 2008 yılında sanat eleştirmeni Ümit Gezgin ve ressam / yazar Ekrem Kahraman tarafından kaleme alındı ve Bilim Sanat Galerisi tarafından yayınlandı. İkinci kitabı 'Göç İmgeleri' sanat eleştirmeni Ümit Gezgin tarafından yazıldı ve 2013 yılında basıldı. @kanalkultur

Funda İyce Tuncel - Suretler ve Öyküler / 30 mart - 21 nisan 2016; Peker Sanat, Hilal Mahallesi Alexander Dubcek Caddesi (6.cadde) 18/B, Yıldız - Çankaya - Ankara; Tel.: 0312 439 30 03

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder