Bu Blogda Ara

4 Mart 2016 Cuma

Elif Okur Tolun - Ara Zamanlar

Elif Okur Tolun - Enkaz,
seramik, 1000 C sırlı pişirim, 30 x 30 x 25 cm., 2015
@kanalkultur - Elif Okur Tolun’un 'Ara Zamanlar' isimli resim ve seramik sergisi 18 mart - 7 nisan 2016 tarihleri arasında Galeri Eksen’de ..

Sanatçı, günlük yaşamın içinden sıradan nesneleri seçerek resim ve seramiklerine konu ediniyor. Bu durum bugün de değişerek ve gelişerek devam ediyor.

Sergide, enkazlar üzerine kurulan yaşam / yaşanmışlıklar odak noktası. Çürüyen kaportalar, parçalanmış araba parçaları arasında bir yaşam arayışı zaman zaman resimlerine ve seramiklerine giren canlılarla ifadesini buluyor. Karanlığa itilmiş yaşamlar ile ölüm arasında sıkışan ve kaybolan zamanlar varlık kazanıyor. Bir tarafdan geçmişin izini sürerken, bir tarafdan da geleceğe pencere açıyor. Geçmişten gelenleri biriktirerek bir ara zaman yaratıyor.

Üst üste yığılmış yüzlerce hurda aslında kimliğini bilmediğimiz binlerce insanın yaşanmışlığını ifade ediyor. Bunlar tekrar kullanılmayı yani yaşama dönmeyi bekleyen nesnelerdir. Sanatçının resim ve seramiklerinde de belleğin tekrar inşası için bu bir başlangıçtır. Bu bağlamda yaşam arayışı içerisinde resim ve seramiklerine giren angut kuşları, kediler ve diğer canlılar tekinsizlik karşısında zıtlık yaratan birer figür niteliği taşıyor.

Elif Okur Tolun - Yaşam,
tuval üzeri yağlıboya, 100 x 100 cm., 2016
Elif Okur Tolun

1969 Ankara'da doğdu.

1991 Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Mimarlık Fakültesi Resim Bölümün’de Lisans programını tamamladı.

1994 Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Mimarlık Fakültesi Resim Bölümünde Yüksek Lisans (M.F.A.) programını tamamladı.

2013'ten beri Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Sanatta Yeterlik Programı'na devam ediyor. @kanalkultur

Elif Okur Tolun - Ara Zamanlar / 18 mart - 7 nisan 2016; Galeri Eksen, Maçka Caddesi No: 29, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: +90 212 219 08 50 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder