Bu Blogda Ara

17 Şubat 2016 Çarşamba

Soner Çakmak - Siyah Güneş

@kanalkultur - Soner Çakmak, Galeri İdil’de 10 şubat -10 mart 2016 tarihlerinde 'Siyah Güneş' isimli solo sergisinde yeni bir anlayış ile daha da belirginleşen tavır ve özümsemiş olduğu pentur resim ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Çakmak, resimlerinde genellikle zaman ve mekan algısıyla birlikte insanı hicivsel alegorik ve dramatik duygu durumlarında ele alıyor.

Sanatçı, romantizmin ve sembolizmin duygusuna ve plastik anlayışına sahip.

Soner Çakmak; 'Fırçayı elime aldığımda hiçbir zaman neyin resmini yapayım diye düşünmedim, zaten resim yapacak sebeplerim hep vardı. Ne yaşıyorsam ne hissediyorsam onu resmettim. Geçmiş dönemlerimden buyana çoğunlukla içselleğim ve bunun yansıması olarak da düşlerim korkularım melankolik yanlarımı dışa vurdum. Bu sergi ise bana dünyama düşlerime ve gerçek hayata bakışıma çok daha başka bir pencere açtı. Düşlerim simgeselliğim ve resmin ifade biçimi (Plastiği) değişikliğe uğradı. Romantizmin ağır bastığı bir anlayış çıktı ortaya.' diyor.

Soner Çakmak 

1976 tarihinde Sinop ta doğdu. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Aralarında Nuri İyem ve Türkiye Jokey Kulübü Resim Ödüllerininde olduğu toplam 9 ödüle sahip. Çalışmalarına İstanbul Fenerbahçe'deki atölyesinde devam ediyor. @kanalkultur

Soner Çakmak - Siyah Güneş, Resim Sergisi / 10 şubat -10 mart 2016; Galeri İdil, Valikonağı Cad. No: 45-47, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: 0212 283 23 83

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder