Bu Blogda Ara

15 Aralık 2015 Salı

İnsan Hakları Belgeselleri Mersin'de Akdeniz Belgesel Film Günleri'nde

Mersin Akdeniz Belediyesi ile Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden akademisyen ve öğrencilerin işbirliğiyle ilk kez düzenlenen Akdeniz Belgesel Film Günleri, 18 - 20 aralık 2015 tarihleri arasında Mersin’de başlıyor. Etkinliğin insan hakları olarak belirlendi.

Etkinlikte insan hakları ve hukuk mücadelesi verirken, geçtiğimiz günlerde bir suikast sonucu hayatını kaybeden Tahir Elçi de anılıyor.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu etkinlikte filmler Akdeniz Belediyesi Gösterim Salonu’nda izleyiciyle buluşuyor.

Belgesel Film Günleri’nde seyirciler Türkiye’nin Güneydoğu illerinde yaşanan katliamları, mültecilerin dramını, Gezi Direnişi sırasında yaşanan hak ihlallerini, Güneydoğu’da çocuk olmanın ne anlama geldiğini ve 12 Eylül darbesini yaşayan kadınların tanıklıklarını anlatan filmler izleyebiliyor.

Festival programında yer alan filmler şöyle:

O İklimde Kalırdı Acılar - Yönetmen: Zeynel Koç, Cenk Örtülü

Bir belge fotoğrafçısı olan Selim’in yaşadıkları üzerinden Güneydoğu’daki faili meçhullerin yakınlarının adalet arama mücadelesi...

Portakalın Uykusu - Yönetmen: Eylem Şen

1915’te çıkarılan Tehcir Yasası’na göre Musadağ Ermenileri önce Halep’e sürülecek, oradan da asıl sürgün yerlerine gönderilecekti. Fakat Musadağ’da, halkın dağa çıkmasıyla beklenmedik bir direniş doğdu. Film, Musadağ Ermenilerinin sürgün ve direniş öykülerini bugüne taşıyor.

Asfur - Yönetmen: Eylem Şen

Adını Marcel Khalife’nin şiirinden alan Asfur, Suriye’den Antakya’ya, İstanbul’a, İzmir’e göç etmek zorunda kalan Arap, Kürt, Ermeni, Ezidi halkların karşı karşıya kaldıkları yaşamı görünür kılıyor.

Küçük Kara Balıklar - Yönetmen: A. Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli, Önder İnce

Türkiye’nin güneydoğusunda otuz yıldır devam eden savaş ve bu savaşı en yakından yaşayan 11 çocuğun gözünden halkların çektiği acılara tanıklık ediliyor.

Bark - Yönetmen: Ömer Çakan

Şırnak’ta yaralı haldeyken infaz edilen Hacı Lokman Birlik’in rol aldığı kısa film, etkinlik kapsamında seyirciyle buluşuyor.

Madde 16: Yaşam Hakkı - Yönetmen: Veysel Kerem Hun, Yılmaz Kılıç

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin gözüne gelmesiyle gözünü kaybeden belediye işçisi Muharrem Dalsüren’in mücadelesi...

Eylül’ün Kadın Yüzleri - Yönetmen: Ayşe Ayben Altunç

12 Eylül askeri darbesini yaşayan 32 kadının yaşadıkları üzerinden 12 Eylül’ün bugüne kadar dile getirilmeyen, toplumun çoğu tarafından bilinmeyen kısımları görünür hale geliyor.

Ölü ve de Diri - Yönetmen: Bilge Demirtaş, Alper Elitok, Can Gündüz, Murat Kocaman, Osman Şişman

Kürtlerin hafızasında acısı hala taze olan Newala Qesaba'da (Kasaplar Deresi) yaşananlar olayı yaşayanların tanıklığı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder