Bu Blogda Ara

8 Ekim 2015 Perşembe

İlk Vapurdan Marmaray’a Seyrüsefer İstanbul

[KanalKultur] - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Taksim Metrosu Sanat Galerisi’nde 10 - 23 ekim 2015 tarihleri arasında, 1820’lerden günümüze, şehir içi ulaşım hizmetlerinde kullanılmış olan kara, deniz, raylı sistem ve hava ulaşım araçlarına ait fotoğraflar ile ulaşıma dair “efemera”dan oluşan bir sergi açıyor.

Sergide 300 adet fotoğraf ve özel koleksiyonlardan derlenen efemera (eski biletler, jetonlar, durak, istasyon ve yönlendirme levhaları v.s.) yer alıyor.

“İlk Vapurdan Marmaray’a Seyrüsefer İstanbul” fotoğraf ve efemera sergisinde 100 yıllık atlı tramvay biletleri, şehir hatlarında kullanılan karton vapur biletleri, kıta atlama noktalarını gösteren otobüs biletleri, 40 yıl öncesine ait boğaz köprüsü geçiş bileti ve eski tünel jetonları meraklısıyla buluşuyor.

Sergiyi ziyaret eden İstanbullu sanatseverleri, İstanbul’un ilk belediye otobüsü karşılıyor. İETT özel koleksiyonunda yer alan ve ikinci dünya savaşına da tanıklık eden araç, 26 kişi kapasiteli Beyazıt-Bakırcılar-Mercan-Eminönü Eski Postane hattında İstanbullulara hizmet vermişti.

Sergide, İstanbul’un son iki asrına damgasını vuran çeşitli ulaşım araçlarına dair fotoğraflar ve efemera, 10’ar yıllık zaman dilimleri hâlinde tasnif edilmiş olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Ulaşımın ilkleri

Ulaşımın “ilkleri”ne de yer verilen sergide, ilk Türk Troleybüsü “Tosun”, Boğaziçi’nin ilk vapuru “Buğu” ve bir İstanbul klasiği Leyland’lara ait fotoğraflar bulunuyor.

İstanbulluların, tarihten günümüze büyük değişimler geçiren şehir içi ulaşım araçlarının farkına varmalarını, hatırlamalarını, yaşadıkları şehrin özelliği ve güzelliğini hissedebilmelerini amaçlayan sergide; eski tramvaylar, troleybüsler, otobüsler, araba vapurları, banliyö trenleri, minibüsler, damalı taksiler, dolmuşlar, şehir hatları vapurları ve fayton fotoğrafları da var.

“Efemera” nedir?

Kısa ömürlü, kalıcı olmayan yayınları, malzemeleri ve gündelik hayatta kullanılan küçük araçları tanımlamak için kullanılan bir kelimedir.

Bu malzemeler, biriktirilmek amacı ile üretilmemiş kısa ömürlü ve başlangıçta fazla değer taşımayan, ancak sonradan bazı koleksiyoncular tarafından koleksiyon malzemesi hâline getirilmiş ürünlerin genel adıdır. Bu ürünler, genellikle basılı malzemelerdir.

Bu efemera ürünlerinin arasında okul diplomaları, karneler; otobüs, sinema biletleri, piyango biletleri; spor toto kuponları; gazete nüshaları, tanıtım broşürleri; mektuplar, kartvizitler, lokanta menüleri; tapu senetleri, noter senetleri, banka dekontları; çikolata ve sakızlardan çıkan kartlar, sigara kâğıtları, posterler, pasaportlar, fotoğraflar, kartpostallar, düğün davetiyeleri gibi gündelik hayata dair belgeler yer alır.

Bugün özel koleksiyoncular dışında büyük ulusal kütüphaneler ve müzeler de tarihin belli bir alanına ışık tutabilecek efemera koleksiyonları barındırmaktadırlar. [KanalKultur]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. - İlk Vapurdan Marmaray’a Seyrüsefer İstanbul / 10 - 23 ekim 2015; Taksim Metrosu Sanat Galerisi, Taksim - İstanbul


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder