Bu Blogda Ara

4 Ekim 2015 Pazar

Elif Süsler - Club Butterfly

[KanalKultur] - Elif Süsler, "Club Butterfly" adlı solo sergisiyle 7 kasım - 5 aralık 2015 tarihleri arasında Galeri Apel'da sanatseverlerle buluşuyor.

Elif Süsler, işlerinde bireyin kişisel deneyimleriyle bir bütünü temsil eden toplum arasındaki farklılıklardan doğan dengesizlikler üzerine yoğunlaşıyor. Zaman, mekan ve kimlikler arasında oluşturduğu kaymalar kimi zaman absurd ve durgun bir tiyatro sahnesini anımsatıyor.

Sanatçının Galeri Apel’deki ilk kapsamlı kişisel sergisi Club Butterfly’da da kişisel ve kolektif hatıralar arasındaki sınırlar bulanıklaşıyor.

Galeri mekanını beş ayrı bölüme ayırarak heykel, çizim, fotoğraf ve metinle ortaya çıkan karakterleri bir malzeme çeşitliliği içinde bazen tanıdık nesnelerle birleştirip mekanlara yerleştiriyor.

Medyanın görsel kalabalığı içinde kimliksiz kalmış hüzünlü particiler, evinde kendisiyle başbaşa kalan selfie’ciler ve mutluluğu bulmak için kendini sokaklara vuran hayalperestlerin izleyicileri de içine almasıyla Club Butterfly karakterleri tamamlanıyor.

Elif Süsler 

1983'te Ankara'da doğdu. 2006'da Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programında lisans eğitimini, 2009 yılında L’Ecole Supérieure d’Art de Grenoble (Fransa, Grenoble)’da da bir süre eğitim görerek aynı bölümün lisansüstü programını tamamladı.

İstanbul (2010) ve Münih’te (2011) Art-homes şehirlerarası sanatçı değişim projesinde yer aldı.

2012’de Unesco Aschberg bursuyla National Museum of Contemporary Art, Seul, Kore’de misafir sanatçı programına seçildi.

2013’te Plato Sanat, İstanbul misafir sanatçı programı dahilinde Balat 2020 sergisini gerçekleştirdi.

2015’te Avusturya Federal Şansölyeliği’nin KulturKontakt Austria işbirliğiyle Viyana’da gerçekleşmiş misafir sanatçı programına seçildi.

Yer aldığı başlıca sergiler arasında Kairos, 13. Akdeniz ve Avrupalı Genç Sanatçılar Bienali, Bari, İtalya (2008), Les 4 Eléments, 16ème Biennale Internationale de Nancy, Fransa (2010), Işığın Yönleri, Proje 4L/Elgiz Müzesi (2010) ve Mesafe ve Temas, Baksı Müzesi, Bayburt (2012) bulunuyor.

İstanbul’da çalışmalarına devam ediyor. [KanalKultur]

Elif Süsler - Club Butterfly / 7 kasım - 5 aralık 2015; Galeri Apel, Hayriye Cad. No:5A, Galatasaray - 80060 İstanbul; Tel.: +90 212 292 72 36

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder