Bu Blogda Ara

5 Haziran 2015 Cuma

Ülgen Semerci ve Burcu Yağcıoğlu - Siste

[KanalKultur] - Ülgen Semerci ve Burcu Yağcıoğlu’nun ortak sergileri ‘Siste’, 8 haziran - 1 ağustos 2015 tarihleri arasında Amerikan Hastanesi Operation Room Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. İki sanatçının sis fenomenini hem kelime hem de metaforik anlamlarıyla ele aldıkları sergi, buzullar erirken oluşan okyanus sisinden, yabandomuzlarını sarmalayan orman sisine kadar uzanan estetik bir  önermeden oluşuyor.
   
İbrahim Cansızoğlu, sergi hakkında şunları kaydediyor:

"Burcu Yağcıoğlu ve Ülgen Semerci Siste’de belirli aralıklarla galeri zeminine yayılan sisle hem doğayı geri dönüşsüz biçimde yok edişimizin yarattığı zemin kaybını hem de serginin atmosferini belirleyen kesin anlamlandırma, sınıflandırma ve ayrımlara gösterdikleri direnci somutlaştırırlar... Siste, görsel bilinçaltından üreyen imgeler, yayılan, dağılan sisle bulanıklaşan sınırlar ve üzerine kurulduğu anlatılarla umudu ve kasveti yeniden düşünmeye davet eden bir mekan temsili, estetik bir dolaşım sistemi yaratıyor."  

Burcu Yağcıoğlu

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından Sabancı Üniversitesi Görsel Sanat ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 2008 yılında Goldsmiths Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde ikinci yüksek lisans eğitimi için Londra’ya taşındı. Halen Londra’da ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Pratiği desen, video, kolaj ve resim gibi çeşitli disiplinleri kapsıyor. Türler, doğa ve kurgu arası ilişkileri ve değişimleri araştıran çalışmalar üretirken gif animasyonlar, yemek kitapları ve ansiklopediler gibi çeşitli görsel sistemler ve ürünlerle çalışıyor. Enformasyon dolaşımı, doğa algıları ve verili kültürel hiyerarşiler çalışmalarının odak noktasını oluşturuyor.

Son dönem sergilerinden bazıları şunlar: ‘Buluşma’, Sakıp Sabancı Müzesi (2015), Art Brussels - Galeri Nev, Belçika (2015); ‘Texture/Collage’ Sergisi, Tate Modern, Londra (2014); Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi, İstanbul (2014); ‘Sel Bastı – Gelecek Hatıraları Üzerine Bir Çalışma, İstanbul (2014); ‘Komşular’, İstanbul Modern, 2014.

Ülgen Semerci

1981’de İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Kanada Montréal’de Concordia Üniversitesi’nde resim üzerine tamamladıktan sonra, ABD’de New York Studio School’da resim ana dalında yüksek lisans yaptı. 2010 yılında İstanbul’a taşındı. 2012 yılında İzlanda (Nes Artist Residency) ve Finlandiya’da (Arteles) iki misafir sanatçı programına katıldı. Halen İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Pratiğini temelde manzara, algısı ve temsili üzerine yapılandırıyor. Ağırlıklı olarak yağlıboya ile çalışan Semerci, 2012’den beri fotoğrafı pratiğine eklemlendiriyor.

Sergilerinden bazıları şunlar: ‘Sel Bastı - Gelecek Hatıraları Üzerine Bir Çalışma’ İstanbul (2014); ‘Keyif ve Düzen’ Galeri Işık, İstanbul (2011); ’35/25’ The Painting Center, New York, NY (2009); ‘Annual Painting and Drawing Exhibition’ Galerie Art Mûr, Montréal, QC (2006). [KanalKultur]

Ülgen Semerci ve Burcu Yağcıoğlu - Siste / 8 haziran - 1 ağustos 2015; Amerikan Hastanesi Operation Room Sanat Galerisi, Güzelbahçe Sokak No: 20, Nişantaşı - 34365 İstanbul; Tel.: (0212) 444 3 777

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder