Bu Blogda Ara

22 Haziran 2015 Pazartesi

Dansın Arzusu | The Need to Dance


Zamanın en çok yönlü ve başarılı dans sanatçılarından biri olan Flaman-Faslı koreograf Sidi Larbi Cherkaoui’nin bir portresi. Belgesel onun tüm Avrupa’da seyahat edişini izliyor; geniş farklılıklara sahip çeşitli dans stillerini yaratışını ve icra edişini izlerken o da bir iç monolog halinde konuşarak bu bastırılamaz dans etme isteğinin altında yatanları anlatıyor.

Faslı Müslüman bir baba ile Roman-Katolik Flaman bir annenin oğlu olarak bir sanatçı olacağı hiç de belli değildir. Sidi Larbi Cherkaoui küçüklüğünde Madonna ve Michael Jackson’un kliplerindeki koreografileri taklit ederken dansın ona kendini ifade etme sorunları ile baş etme fırsatını verdiğini keşfeder. Böylece sanatla dolu bir yaşamı koşulsuz biçimde seçmiş olur. Bu ona mutluluk verir ama baskın bir insan olan babası ile sonsuza dek kopmasına neden olur. Yine de iki kültürde büyümek, yarattığı dansın zengin kaynağı olmaya devam eder.

* * *

The portrait of the Flemish-Moroccan choreographer Sidi Larbi Cherkaoui, one of the most versatile and successful dance artist of our times. The documentary follows him as he travels all over Europe, observes him creating and performing widely different styles of dance, he talks in an interior monologue about what lies behind his irrepressible urge to dance.

As the son of Moroccan father, a Muslim, and a Roman-Catholic Flemish mother it was anything but obvious that he would become an artist. While imitating, as a child, the choreography in video clips by Madonna and Michael Jackson, Sidi Larbi Cherkaoui discovered that dance gave him the opportunity to express himself and to cope with his problems. And he made an unconditional choice for a life in the arts. It gave him happiness, but it did cause the definitive break with his dominant father. Growing up in two cultures is still the rich source of the dance pieces he creates.

Dansın Arzusu | The Need to Dance - Yönetmen | Director: Petra Lataster-Czisch, Peter Lataster; Görüntü Yönetmeni | Cinematography: Peter Lataster; Kurgu | Editing: Mario Steenbergen; Ses | Sound: Claas Meier; Yapım | Production: Monique Busman, Michiel van Erp; Hollanda | The Netherlands, 2014, color, DCP, 58' 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder