Bu Blogda Ara

6 Mart 2015 Cuma

Yeditepe İstanbul

Mustafa Pilevneli 
Bir şehir, üç farklı bakış, üç çağdaş sanatçı...

Yaşayan en değerli Türk izlenimci sanatçılardan Ayhan Türker, Muhsin Kut ve Mustafa Pilevneli’yi buluşturan ‘Yeditepe İstanbul’ başlıklı sergi, 5 - 24 mart 2015 tarihleri arasında Hobi Sanat Galerisi'nde birbirinden farklı teknik, üslup ve yaklaşımlar ile sanatçıların gözündeki İstanbul’u ve izlenimlerini biraraya getiriyor.

"Yeditepe İstanbul" başlıklı sergi, çatılardan İstanbul manzaralarından Boğaz’a, şehrin eski güzelliklerinden Tarihi Yarımada’ya ve eski Kalamış özlemine iki yaka İstanbul’u tüm görkemi ve güzellikleri, dünü ve bugünüyle tek bir galeri mekânına sığdırıyor.

Ayhan Türker’in sakinliği ve yeşiliyle İstanbul’un eski günlerine göz kırpan resimleri, Muhsin Kut’un kendine özgü tekniği ve renkleriyle resmettiği gözden kaçan İstanbul manzaraları ve Mustafa Pilevneli’nin coşkulu renkleri ve tekniğiyle göz kamaştırıcı bir şekilde aktardığı Boğaz ve Kalamış resimleri sanatseverlerle buluşuyor.

Ayhan Türker 
Ayhan Türker

1938'de  Diyarbakır'da doğdu. Resimde ifade tarzını, empresyonist anlayışla gerçekleştiriyor. İstanbul peyzajını, turistik ve hikâyeci bir anlayıştan uzak bir şekilde yorumluyor.

Çocukluk yıllarını Diyarbakır’da geçirdi. 1960 yılında Akademi’den iç mimar olarak mezun oldu. İstanbul'da bir mobilya ve dekorasyon mağazasında iç mimar olarak çalışmaya başladı ve ardından kendi adına bir mobilya ve dekorasyon mağazası açtı. İlk kişisel sergisini Beyoğlu Vakko Sanat Galerisi’nde 1985 yılında açtı.

Muhsin Kut 
Muhsin Kut 

1938'de İstanbul'da doğdu. 2009’da ARTIST İstanbul Sanat Fuarı’nda Onur Sanatçısı Ödülü’ne layık görüldü. Kendine özgü pitoresk etkiler yakaladığı, gözlemlerini aktardığı resimlerinde konuyu resimsel değerleri ortaya çıkarmakta bir araç olarak kullanıyor. Resimlerini renkçi anlayışı ve özgün boya kullanımıyla biçimlendiriyor.

1959'da resim yapmaya başladı. "Dolmuş", "Tef" ve "Pardon" dergilerinde karikatür çizdi. İlk resim sergisini 1959 yılında Taksim Meydanı'nda açtı. 1969'da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Akademi yıllarında 1967'de Uluslararası Barış Şenliği resim birinci ödülü ile Ahmet Andiçen Seramik birincilik ödülünü kazandı. 1969-1974 ve 1980-1986 yılları arasında Avusturalya'da yaşadı. Sydney'de beş, Brisbane'de iki kişisel sergisi açıldı. Resimleri İstanbul ve Ankara Resim ve Heykel Müzeleri'nde, Avusturalya'da Broken Hill Belediye Müzesi'nde, New York Üniversitesi Abby Grey Koleksiyonu'nda, İstanbul Modern'de, yurt içi ve yurt dışında birçok koleksiyonda yer alıyor.

Mustafa Pilevneli
Mustafa Pilevneli 

1940'ta İstanbul'da doğdu. Tekniği, renkleri ve tekniğiyle kuşağının ve Türk çağdaş sanatının en önemli sanatçılarından biri. Resimlerinde Ege’nin mavisi ve doğası, İstanbul’un unutulmuş güzellikleri ile yaşanmışlık ön planda.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu Dekoratif Resim Bölümü 1960-61 mezunları arasında yer aldı. Atatürk Kültür Merkezi, Büyük Ankara Oteli, Tarabya Oteli, Boğaz Kontrol Radar Kulesi, Vakko Fabrika Binası’nın yanı sıra, Belçika Krallık Akademisi’nin davetiyle Gent şehri, Rotterdam Unilever Merkez Binası ve Ann Arbor kentindeki Michigan University Atatürk Kitaplığı dahil olmak üzere birçok yapıda duvar resmi ve seramik duvar resmi uygulamalarına imza attı.

Yeditepe İstanbul / 5 - 24 mart 2015; Hobi Sanat Galerisi, Valikonağı Caddesi Pasaj 73, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: 0212 296 64 70

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder