Bu Blogda Ara

7 Mart 2015 Cumartesi

Şevket Sönmez - Istanbulgrade

Şevket Sönmez - Futuhatfreak,
Mixed Media on Paper, 2015
Akıntı ne kadar şiddetli?

Sular ne kadar derin?

Sanatçı Şevket Sönmez 11 mart - 4 nisan 2015 tarihleri arasında Merkur'deki “Istanbulgrade” adlı yeni sergisinde İstanbul Boğazı’nda yalın ayak yürüyerek boy vermeyi deniyor.

Şevket Sönmez kişisel sergisinde insana aynı anda her şeyden yakın ve uzak durabilen İstanbul imgesini rüyalardan kendisine; kendisinden rüyalara doğru yönelerek oluşturmaya çalışıyor. Bu sergideki resimler sahip olma arzusu, hayal, rüya, dokunuş, rüzgâr ve derin akıntıların getirdiği delilikle ilgili. Sanatçı daha önce geliştirdiği büyük boyutlu suluboya çalışma tekniğini bu sergiyle beraber uç noktalara taşıyor. Farklı malzemelerin kullanımından oluşan özgün bir teknik, zengin bir görsel dünyayla buluşuyor. Boğaz manzarası ile bir sokak köpeği, yakın bir arkadaş ve bunların tümü aslında sanatçı için İstanbul’u anlatan birer imge.

Şevket Sönmez’in eserleri, İstanbul denilince akla ilk gelen 'peyzaj' konseptinden uzak resimler.

Şevket Sönmez - İstanbul Beyefendisi ve Ekrem,
Mixed Media on Paper, 2015
Bugün artık İstanbul pek çok kişiye göre içinde yaşamı sürdürdüğümüz bir kentin ötesinde çoğu zaman özlem, sevgi ve nefretle anılan bir 'durum'u ifade ediyor. Sanatçı da “Istanbulgrade” sergisinde yer alan eserlerini bu gibi çeşitli durumlardan yola çıkarak oluşturuyor. İstanbul Boğazı’nın akıntısı ve gerilimi Şevket Sönmez’in suluboya ve mürekkep gibi akışkan materyallere olan merakıyla buluşarak yeni bir anlam kazanıyor. Çocuksu gerçekçiliğin önemine inanan sanatçı, yöntem olarak dolaysız bir anlatım biçimi geliştirmeye çalışırken; süperpoze imgeler, farklı perspektiflere bağlı figür ve objeleri eklektik kompozisyonlarda buluşturuyor.

* * *

In his new solo-show titled “ Istanbulgrade”, the artist Şevket Sönmez tries to see the depth of the Bosphorus walking bare feet. How strong are the tides? How deep is the water? The exhibition can be visited at Merkur between March 11 – April 4, 2015.

Şevket Sönmez - Canay,
Mixed Media on Paper, 2015
Şevket Sönmez will attempt to compose the image of Istanbul that both stands the closest and most alien to us by leading his dreams to himself and vice versa. The paintings in this exhibition are related to the desire to possess, dreams, visions, touching, the wind and the delusion that deep tides bring with themselves. With this exhibition, the arist takes the watercolor technique he applies on large size paper to its limits. A distinctive technique of using different media meets a visually diversive visual world. The view of the Bosphorus, a street dog and a close friend are all images of İstanbul for the artist.

Şevket Sönmez’s works are far from the “landscape” concept which comes to mind when one thinks of Istanbul. For many, Istanbul today expresses a state that is referred to by longing, love and hate istead of a city in which we are living. The artist also creates his works at the exhibition “Istanbulgrade” by departing from these kind of circumstances. The tides and the tension of the Bosphorus gains a new meaning while it meets the artist’s curiosity for liquid materials such as watercolor and ink. Believing in the significance of a childish reality,  the artists both tries to come up with a direct narrative technique as a method and the superposed images, figures and objects bound by different perspectives come together in eclectic compositions.

Şevket Sönmez

1978'de Bulgaristan'da doğdu. 2001'de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü'nü; 2004'te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Anasanat Dalı'nda Yüksek Lisans'ını tamamladı.

Şevket Sönmez - Anı Küresi Recollection Sphere,
Mixed Media on Paper, 2015
Ödülleri

2001 İpek - Ahmet Merey Resim Yarışması, Birincilik Ödülü
2001 Sabancı Vakfı Mezuniyet Ödülleri, Üçüncülük Ödülü
1995 Türk Alman Dostluğu ‘Barış' Afiş Yarışması, İkincilik Ödülü
1995 Mizah Fotoğrafı Yarışması, Özel Ödülü, Balıkesir
1994 Türkiye Kadınlar Konseyi Çalışan Çocuklar Resim Yarışması, Birincilik Ödülü

Şevket Sönmez - Istanbulgrade / 11 mart - 4 nisan 2015  Merkur, Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt. No: 12 D: 2, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: 0212 225 37 37

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder