Bu Blogda Ara

18 Mart 2015 Çarşamba

2. Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Yahudi Politikası

SALT Galata'da 24 mart 2015 günü saat 18:30'da  Nora Şeni, İzzet Bahar ve Corry Guttstadt'ın katılımıyla "2. Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Yahudi Politikası" başlıklı bir konferans düzenleniyor.

Avrupa ülkelerinin yaralı hafızalarıyla yüzleşme süreçlerine odaklanan "Hafıza Politikaları" serisinin sekizinci konferansı, tarihçiler İzzet Bahar ve Corry Guttstadt'ın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Programın bilimsel sorumlusu Nora Şeni'nin moderatörlüğünde düzenlenen konferansta Bahar, "II. Dünya Savaşı'nda Fransa'daki Türk Yahudilerine Ne Oldu?"; Guttstadt ise, "Türkiye, Holokost ve Hafıza" başlıklı birer konuşma yapıyor.

Program, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Mémorial de la Shoah (Paris), Université Paris 8 ve Anadolu Kültür'ün katılımıyla yürütülüyor.

İzzet Bahar 

Doktora çalışmalarını 2012'de, University of Pittsburgh'da tamamladı. Son kitabı "Turkey and the Rescue of European Jews" (Routledge, 2015), kısıtlayıcı yasalar ve göçe zorlamayla başlayan ve II. Dünya Savaşı sırasında giderek Yahudilerin toplu imhasına dönüşen Nazi politikaları karşısında devrin Türk hükümetinin, Yahudi mülteciler ile Alman kontrolündeki Avrupa'da yaşayan Türk Yahudilerine karşı tutum ve politikasını irdeliyor.

Corry Guttstadt 

"Türkiye, Yahudiler ve Holokost" konulu doktorasını 2009'da, Universität Hamburg'da tamamladı; bu çalışması 2012'de Türkçe olarak İletişim Yayınları'ndan çıktı. Yad Vashem'deki (İsrail) arşiv ve araştırma merkezinde çalışmalarını sürdürüyor. 1930-1940 yıllarında Avrupa'daki Türkiye Yahudilerinin anılarını konu alan son kitabı, Beate Klarsfeld Foundation tarafından yayımlanıyor.

Nora Şeni 

Université Paris 8'te profesör olarak görev yapıyor. Güncel Türkiye politikaları üzerine makaleleri Le Monde ve Libération gazetelerinde yayımlanıyor. 2013'te Hérodote dergisi için "Géopolitique de la Turquie" [Türkiye'nin Jeopolitikası] sayısını hazırladı. Tarih ve hafıza, Osmanlı ve Türk kenti, kentte cinsel ve dinsel ayrımcılık, Osmanlı ve Türkiye'de azınlıklar, kent ve kültür gibi konularda araştırma ve yayınları bulunuyor.

SALT Galata (kurucu Garanti Bankası), Bankalar Caddesi 11, Karaköy - 34420 İstanbul; Tel.: +90 212 334 22 00

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder