Bu Blogda Ara

16 Şubat 2015 Pazartesi

Sırma Servin Yıldız - Bir | One

Sırma Selvin Yıldız - "Denizden-II",
Onix, 30 x 23 x 23 cm., 2014
Sırma Servin Yıldız "Bir | One" Heykel Sergisi'yle 20 şubat - 11 mart 2015 tarihleri arasında Galeri Soyut'ta sanatseverlerle buluşuyor.

Meltem Şahin Eney, sanatçı ve sergi hakkında şunları kaleme alıyor:

"Hiçbir eser boşluğa doğmaz, ardında bir yaşam, yaşanmışlıklar ve de yaşanmamışlıklar vardır. Böylece akan nehre eklenir. Sanatçı kendinden önce varolanlara bir yenisini eklerken önce kendini evirir, çevirir, devirir ve nihayet yeniden yapılandırır. Sırma Servin Mazlumoğlu Yıldız taşı işlerken bir sanatçı olarak taşıdığı isimlerinin anlamının hakkını bilgi, erdem, etik ve estetikle yoğurup renk-ahenk heykellerini yaratır. Sırma eserlerini kurgularken 'zaman' çizgisel olarak işlemez - 'zaman' dinamik, devinimsel ve daireseldir. Sırma 'an'da ve 'hal'de olmayı tercih eden bir sanatçı olarak zamanın devinimselliğini ve bütünselliğini heykellerini biçimlendiriken yansıtmak istemiştir. Sanatçı yaşam felsefesi olarak -yolda olmayı ve yolda kalmayı; beden-ruh-zihin senteziyle gerçekleştirmek olarak tanımlar. İdeal ve real estetik bilgisini taşlarla buluştururken sanata en zorlu ve en kadim malzemeyle bir ilmek atmıştır. Sırma, sahici, yalın ve çok katmanlı bir taş ustasıdır."

* * *

"Works of art do not exist in vacuums, they always find us with their loads, in the background, of a lifetime of accumulated experiences or even the unexperienced things. This is how a work of art gets added to the flowing river of artistic creations. The artist adds up to the pile of those that were created by others before her and does her share of creating by consecutively translating and transforming into and finally restructuring herself in that work of art. Sirma Servin Mazlumoglu Yildiz as a sculpture artist creates her works of art out of stone with the appreciation of the value and the meaning of the work she is indulged in, just as the Turkish meaning of her name Sırma (goldthread) suggests, moulding all her intuitions, artistic virtue and sense of ethics and aesthetics into her sculptures which are pure embodiments of colour and harmony. While Sirma creates her works, the "time" does not proceed linearly for her; she sees "time" as something rather dynamic, kinesthetic and circular. Sirma,as an artist who chooses to exist in the "moment" and in the "present", wishes to reflect the dynamicty and integrity of time into the sculptures that she forms. The artist defines her philosophy of life as being and staying "on the road"; realizing herself as a synthesis of body-soul and mind. As she combines her knowledge of ideal and real aesthetics with the stones she contributes to the chain of art with a loop made with the most challenging and the oldest material of all. Sirma is a genuine, modest and multi-faceted master of stone." [Meltem Şahin Eney]

Sırma Servin

1963 yılında, Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı. 1984'te Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. Çalışma hayatından sonra 2007'de Çıdam Melek rehberliğinde taş heykel çalışmalarına başladı. 2013 İstanbul Art Bosphorus Sanat Fuarı'nda yer aldı. Ankara Çengelhan Koç Müzesi'nde karma heykel sergisine katıldı. Sırma Servin Yıldız ilk kişisel sergisini gerçekleştiriyor. Halen atölye ortağı Çıdam Melek'le birlikte kurdukları “Nautilus'' Atölyesi'nde çalışmalarına devam ediyor..

* * *

Born in 1963, Ankara, Sırma graduated from the Communication Sciences faculty of Anadolu University in 1984 upon her completion of preliminary studies in elementary and high school in Ted Ankara College. Guided by Çıdam Melek, she started sculpting in 2007, upon her retirement. She participated in the 2013 İstanbul Art Bosphorus Fair, as well as an exhibition in the Ankara Çengelhan Koç Museum.

Sırma Servin Yıldız - Bir | One, Heykel Sergisi | Sculpture Exhibition / 20 şubat | February – 11 mart | March 2015; Galeri Soyut, Yıldızevler Mah. R. Tagore Cad, Şehit Mustafa Doğan Sokak, No: 82 / A – B Çankaya - 06550 Ankara; Tel.: +90 312 438 8670 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder