Bu Blogda Ara

13 Şubat 2015 Cuma

Milliyetçilik Akımı ve Müzikte Folklorik Unsurların Önem Kazanmasına Atıf: Kültürel Manzaralar

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da müzikseverlere dopdolu bir program sunuyor. İstanbul Müzik Festivali'nin bu yılki programı, 3 şubat 2015 günü açıklandı.

İstanbul Müzik Festivali, bu yıl "Kültürel Manzaralar" temasıyla 31 mayıs - 29 haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

2011 yılından bu yana programlarını farklı temalar üzerine kurgulayan İstanbul Müzik Festivali bu yıl "Kültürel Manzaralar" teması üzerine kurgulandı. Festival boyunca çeşitli konserlerle hayat bulan tema, 19. yüzyılda Avrupa'da sınırların daha net çizilmesiyle ortaya çıkan milliyetçilik akımına ve bu vesileyle müzikte de folklorik unsurların önem kazanmasına atıfta bulunuyor; kimlik, aidiyet, coğrafya gibi konuların etrafında şekilleniyor. Küreselleşmenin de etkisiyle kültürel farklılıkların hızla yok olduğu dünyada yerel ritim, armoni ve tınıların klasik müzik geleneğindeki önemi festivalle birlikte tekrar gün yüzüne çıkıyor; bestecilerin, kendi tarihi kimlik ve kültürel zenginliklerini tasvir ettikleri eserleri, tema kapsamında dinleyicilerle buluşuyor.

43. İstanbul Müzik Festivali aralarında, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen topluluklarından Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni'nin 12 Çellisti'nin de bulunduğu 600'e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'da ağırlıyor. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ise festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak iki konsere imza atıyor.

İki dünya prömiyeri ile üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak olan festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 27 konser yer alıyor.

Festival bu yıl da farklı mekânlarda dinleyicilerle buluşuyor. Festivale, bu yıl ilk defa konser mekânları arasında yer alan Heybeliada Aya Triada Manastırı'nın yanı sıra Aya İrini Müzesi, Sent Antuan Kilisesi, Süreyya Operası, Avusturya Kültür Ofisi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ev sahipliği yapıyor. Hafta Sonu Klasikleri başlıklı ücretsiz konserlerle ise Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi, Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi "Atlı Köşk" Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi gibi mekânlarda festival müzikseverlere bir kez daha ulaşıyor.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri

43. İstanbul Müzik Festivali'nin "Onur Ödülü"ne çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye'nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki değerli emekleri nedeniyle Prof. Filiz Ali layık görüldü. 1998 yılında kurduğu Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi ile pek çok genç müzisyenin kariyerine de eşsiz katkılarda bulunan piyanist, müzikolog, müzik eleştirmeni ve yazar Prof. Filiz Ali'ye ödülü, festivalin 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak açılış töreninde takdim ediliyor.

Festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ise müzikal yolculuklarında 70. yılını kutlayan Borodin Quartet'e veriliyor. Derinlikli yorumları ile 20 ve 21. yy'ın en önemli müzik toplulukları arasında gösterilen, günümüzün hâlâ mevcudiyetini sürdüren en eski dörtlüsü Borodin Quartet, ödülünü piyanist Boris Berezovsky'nin de solist olarak sahne alacağı, 4 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi'ndeki konserinden önce alıyor.

Festivalin Eser Siparişleri

Beş yıldır dünyaca tanınmış başarılı bestecilere verdiği eser siparişleriyle, çağdaş müzik repertuvarının genişlemesine katkıda bulunan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da iki önemli besteci; Hasan Niyazi Tura ve Tigran Mansurian'ın festival siparişi eserlerinin dünya prömiyerlerine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Müzik Festivali'nin besteci, keman virtüözü ve şef Hasan Niyazi Tura'ya, Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılı sebebiyle sipariş ettiği senfonik şiirin dünya prömiyeri, 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek açılış konserinde yapılıyor. Eseri Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası seslendiriyor.

Ermenistan'ın çağımızdaki en büyük bestecilerinden biri olan Tigran Mansurian'ın İstanbul Müzik Festivali'nin siparişi üzerine viyola ve piyano için bestelediği eserini ise muhteşem bir müzikal öykü anlatıcı olarak anılan viyola virtüözü Kim Kashkashian, iki yıl önce de birlikte festivalde yer aldığı piyanist Peter Nagy eşliğinde icra ediyor. Eserin dünya prömiyeri, 10 Haziran Çarşamba akşamı Surp Vortvots Vorodman Kilisesi'nde gerçekleştiriliyor.

İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor

Festivalin, 40. yılında ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla başlattığı "İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor" projesi bu yıl flüt dalında. Proje kapsamında, ülke çapındaki seçmeler sonucunda jüri tarafından belirlenen bir genç flüt solisti, festival kapsamında 20 haziran 2015'te Süreyya Operası'nda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası'yla konser vermeye hak kazanıyor.

Festivalde Konsere Doğru Söyleşileri

Festival kapsamında, çeşitli konserler öncesinde festival sanatçıları ve müzik yazarlarıyla gerçekleştirilen Konsere Doğru söyleşileri, müzikseverlere daha zengin bir konser deneyimi yaşatmayı arzuluyor. Orkestra şefi Cem Mansur, müzikolog Ersin Antep, eleştirmen Asuman Büke Kafaoğlu ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü müzikolog Yeşim Gürer Oymak programlarının içeriğine dair dinleyicilerle bilgilerini paylaşırken, koro şefi Hagop Mamigonyan besteci Tigran Mansuryan ile festival siparişi eserinin dünya prömiyeri öncesinde bir röportaj gerçekleştiriyor. Kısa süre önce yayınlanan ve çok beğenilen Mozart kitabının yazarı flüt sanatçısı Aydın Büke ise Fazıl Say'la Mozart Maratonu başlıklı serinin tüm konserleri öncesinde besteci ve müziğiyle ilgili konuşuyor.

Festival bu yıl Konsere Doğru etkinliklerinde yurtdışından çok saygın bir ismi de ağırlıyor. Yazar, müzik eleştirmeni ve gazeteci Jessica Duchen The Independent Gazetesi, BBC Music ile Opera News Dergisi gibi yayınlara düzenli yazılar yazmasının yanı sıra çeşitli ödül jürilerinde yer alıyor, konuşmalar yapıyor ve bir de popüler olan bir blog tutuyor. Duchen'ın ayrıca romanları, tiyatro oyunları ve biyografik çalışmaları da bulunuyor. Duchen dört konser öncesi dört farklı konuşmayla İstanbullu müzikseverlerin karşısında.

43. İstanbul Müzik Festivali / 31 mayıs - 29 haziran 2015, İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder