Bu Blogda Ara

5 Aralık 2014 Cuma

Ramuş İpek - Çıplak Gerçeklik

[KanalKultur] - Ramuş İpek'in 50. sanat yılında düzenlenen "Çıplak Gerçeklik" adlı resim sergisi 11 aralık 2014 – 17 ocak 2015 tarihleri arasında Galeri İdil"de sanatseverlerle buluşuyor.

Ramuş İpek "Çıplak Gerçeklik" adını verdiği sergisiyle geri dönüyor...

Son sergisini 2008 yılında açan sanatçı, son iki yıldır hazırlandığı "Çıplak Gerçeklik" adlı sergisinde kendine has renk anlayışıyla doğanın coşkusunu tuvallerine yansıtıyor.

Sanatçı, bu dönemi "Ağırlıklı olarak pozitif temalı eserler hayata geçiren bir sanatçı olarak, geçirdiğim sağlık sorunlarının yarattığı sıkıntıların tablolarıma yansımasını istemedim." diyerek açıklıyor.

Resim sanatında uslup arayışı devam ederken, Ramuş İpek daha sanat serüvenin başlarında kendi üslubunu yarattı ve hiç anlam arayışına girmedi.

Kendine has renk anlayışı ve tarzıyla figüratif resmin önemli bir temsilcisi olan 74 yaşındaki sanatçı, gerek kompozisyon gerek perspektif ve ışık-gölge mükemelliyeti ile pentur resmin bizdeki anlamıyla bire bir örtüşen eserler üretiyor..

İpek'in tuvalindeki boş satıhda kullandığı renklerin tonları yumuşak fırça vuruşlarıyla resmin genelinde ve arka planda ayrı bir devinim yaratıp resme hareketlilik getiriyor.

Tema olarak özellikle çiçekçi kadınlar,peyzajlar ve tarihi mekanları seçen İpek, bu tarzda biribirinden çok değerli belgesel niteliğinde pastoral eserler veriyor..

Ramuş İpek - Çiçekçi Kadınlar,
tuval üzeri yağlı boya, 55 x 60 cm., 2007
Sanatçı, doğa ve insan sevgisini ve evrendeki barışı simgeleyen objeleri resimde kendine özgü bir üslupla ifade etti ve çalışmalarına yorum getirdi. Cansız objelerin zaman içinde doğal aşınımla biçim değiştirmelerinden etkilendi. Sanatçının tuvalinde bu objeler estetik formlara büründü. Resimlerine konu olan emekçi insanları işlerken sanatçı düşsel, şiirsel ve sevecen içdünyasını yansıtıyor.

Sergide sanatçının son yaptığı ekspresyonist (dışavurumcu) tarzdaki eserleri de yer alıyor.

Ramuş İpek

1940 Kosava doğumlu. Akademi Lisesi'ni Kosava'da bitirdi.1959'da ailesi ile birlikte Türkiye'ye geldi. Aynı yıl Güzel Sanatlar Akademisi'ne girdi. 1964'te Cemal Tollu Atölyesi'nden mezun oldu.

Akademi yıllarında seramik, gravür, fresk çalışmaları yapan sanatçı ,portre ve kompozisyon dallarında ödüller kazandı.

Ramuş İpek - Pazarcı Köylü Kadın,
tuval üzeri yağlı boya, 50 x 50 cm. 
1982 yılından itibaren profesyonel olarak kendi atölyesinde, resim çalışmalarına devam etti. [KanalKultur] 

Ramuş İpek - Çıplak Gerçeklik / 11 aralık 2014 – 17 ocak 2015; Galeri İdil, Valikonağı Cad.No:45-47, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: 0212 283 2383

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder