Bu Blogda Ara

28 Kasım 2014 Cuma

Sistemin çarklarına bir çomak gibi sıkışan insan, heykele konu oldu: Ozan Ünal Heykel Sergisi - İnsan Kara Bir Leke Değildir

Ozan Ünal - İtaat Edenler

Ozan Ünal - Kabullendim

Ozan Ünal - Hayal Kırıklığı


Ozan Ünal - Gelin
[KanalKultur] - Ozan Ünal'ın "ayağa dikildiği günden bu yana; kusursuz olması öngörülen (dayatılan) sistemin çarklarına; bir çomak gibi sıkışan insan"ı "hatırlattığı" ağaç yontu ve demir heykellerinden oluşan "İnsan Kara Bir Leke Değildir" sergisi, 27 kasım - 14 aralık 2014 tarihleri arasında Galeri Selvin 2'de sanatseverlerle buluşuyor.

Ünal; demiri sert yapısalcı geometrik bir eleman olmaktan çıkarıp yumuşak bir modelaj malzemesi olarak işlerken; ağacı yontularıyla kimi zaman destekleyici elemanlarda kimi zaman da işin kendisi olarak kullanmayı seçmiş.

Ozan Ünal

1974 yılında İzmir'de doğdu. İlk orta ve lise eğitimini İzmir'de aldıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Grafik Bölümü'ne girdi. Bu bölümü yarıda bırakarak aynı fakültenin Moda ve Aksesuar Bölümü'ne geçti.

Eğitimi sırasında Beymen Academia Tasarım Yarışması, Deri Günleri Tasarım Yarışması gibi tasarım yarışmalarında ödüller aldı. Merkezi Danimarka'daki SAGA International Design Center Young Designer Seminar'da Türkiye'yi temsil etti.

Ozan Ünal - Kapanık
2000 yılında "Sınırlandırılmış Hayalgücü-Tasarımcı Bakış Açısı" teziyle mezun oldu.

2001 yılında İzmir Karşıyaka'da Atölye Pi Tasarım ve Sanat Atölyesi'ni kurdu. Burada resim ve heykel çalışmalarına başladı.

Temmuz 1993 Sivas Katliamı Anıtı, 1 Mayıs 1977 Emek Anıtı, Denizlerin Dalgası gibi birçok kamusal heykel ve anıt çalışmalarına imza attı. Kişisel resim ve heykel sergilerinin yanı sıra çeşitli karma sergilerde bulundu. Halen atölyesinde ağırlıklı olarak heykel olmak üzere çeşitli disiplinlerde sanatsal çalışmalarına devam ediyor. [KanalKultur]

Ozan Ünal Heykel Sergisi - İnsan Kara Bir Leke Değildir / 27 kasım - 14 aralık 2014; Galeri Selvin 2, Bebek Arnavutköy Cad. (1. Cadde) 20A, Arnavutköy - Beşiktaş - İstanbul; Tel.: 0212.263 74 82

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder