Bu Blogda Ara

29 Kasım 2014 Cumartesi

Nejat Satı - Nefs

Nejat Satı - Nefs 4,
tuval üzerine akrilik, 55 x 45 cm.
[KanalKultur] - Nejat Satı, Nefs isimli yeni kişisel sergisi ile 8 kasım – 27 aralık 2014 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul'da sanatsverlerle buluşuyor. Sanatçı 2012 yılında Pi Artworks'te açtığı "Halet-i Ruhiye"nin ardından yeni sergisiyle, izleyiciyi tekrar ışığın ve rengin soyut formlara dönüştüğü, içsel ve derin olan, bir yandan da farklı algılara fırsat tanıyan evrenine davet ediyor.

Nejat Satı'nın bir süredir hem felsefi hem de estetik açıdan üzerinde durduğu "organik soyutlamalar" teması, Nefs isimli son serisinde, parçadan bütüne doğru ilerler ve sonunda adeta bir bedene bürünüyor. Katman katman işlediği tuvalleri hem maddeyi hem de ruhu yansıtıyor. Sanatçının kullandığı çarpıcı renkler ve bu renkleri deneysel bir yaklaşımla, üst üste bindirerek yarattığı renk geçişleri; duygu dünyasını, yani ten örtüsünün altında kalanları açığa çıkarıyor. Birden bire kabuğundan sıyrılıp beden üzerine yansıyan hisler ve insani arzular, aslında kendilerini en çok bu renk geçişlerinde ele veriyor.

Nefs'te göze çarpan duygu dünyası her zaman sakin ve tekdüze değil; tam tersi Nejat Satı'nın renklerle yarattığı formlar oldukça dalgalı ve hareketli. Bu formlar, ilk bakışta göze çarpanın altında yatan farklı dünyalara işaret ederken, bir tür enerji açığa çıkarıyor. Sanatçının tuvallerindeki katmanların arasında bedene, ruha, duygu dünyasına dair sırlar yatıyor. Bu sırlar sürekli bir devinim içerisinde, bir görünüp bir kayboluyor; zaman zaman sihirli müdahalelerle kendini ele veriyor.

Rafet Arslan, Nejat Satı'nın bu son serisini şu sözlerle yorumluyor:

"Kuşkusuz Nefs, geometrik olmayan bir soyut resmin; derinlik, doku ve kat kat plastik et'sellik ile kendi formlarını yaratma serüvenidir. Önceleri boşluğu; atmosfer, strüktür, peyzaj ile yoklamış bir ressamın artık olgunlaşmış cüretinde, boşluğunu beden ile nesneleştirmesinin; ruha dair arayışını maddeselleştirmesinin de öyküsüdür."

Bu sözler genç sanatçının devamlı bir arayış ve yenilenme içerisinde sürdürdüğü, deneysel yaklaşımlarla zenginleşen pratiğine de işaret ediyor.

Nejat Satı ışığı ve renkleri ustalıkla kullanarak, herkeste farklı duygular uyandırabilecek soyut formlar yaratıyor. Sanatçının belirli aralıklarla açtığı kişisel sergileri izleyiciye, şaşırtıcı bir devamlılık içerisindeki gelişen pratiğini izleme ve genç bir sanatçının olgunlaşma sürecine tanıklık etme fırsatı veriyor.

Nejat Satı

1982 yılında İzmir'de doğdu. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu. Sanatçının son iki sergisi 2010 ve 2012 yıllarında Pi Artworks İstanbul'da gerçekleşti. Avrupa dışında Hong Kong – Yallay Center'da kişisel sergi açtı.

Katıldığı önemli sergiler arasında; Soyutla Başlamak, Kare Sanat, İstanbul, Türkiye; The Feeling of Happiness, Homa Art Gallery, Tahran, İran (2014); Hot Spot Istanbul, Haus Konstruktiv, Zürih, İsviçre (2013);  Karşılaşmalar: Türk Çağdaş Sanatı Kore'de, Araart Seul, Kore; Pi @ Q, Q Contemporary, Beyrut, Lübnan; Self Portrait, Alan İstanbul, İstanbul, Türkiye (2012) bulunuyor. [KanalKultur]

Nejat Satı - Nefs / 8 kasım  – 27 aralık 2014; Pi Artworks İstanbul, İstiklal Cad. Mısır Apt, 163/4, Beyoğlu - İstanbul; Tel.: (0212) 293 71 03

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder