Bu Blogda Ara

11 Eylül 2014 Perşembe

Renklerin Ahengi - Türk Dünyası Resim Sergisi


TÜRKSOY'un Türk dünyası sanatçılarını bir araya getirdiği geleneksel karma resim sergisine 2014'te Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi ev sahipliği yaptı.

19 ülke ve 45 sanatçının yer aldığı sergide Türk dünyasının özgün temaları, renklerin ahengiyle bir araya geldi.

1997 yılından bu yana aralıksız devam eden TÜRKSOY Ressamlar Buluşmaları ile 16 farklı ülkeden 300'e yakın sanatçı bir araya geldi. Yirmi yıl içerisinde New York'dan, Tahran'a, Floransa'dan Rabat'a kadar binlerce kilometre yol kat ederek, 27 farklı ülke ve 100'e yakın şehri dolaşan eserler, Türk kültürünü farklı bir pencereden sanatseverlere sunmak üzere ilk kez İstanbul'daydı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Sarayları işbirliğinde gerçekleştirilen «Renklerin Ahengi»  isimli özel sergi, 16 - 30 ağustos 2014 tarihleri arasında, İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisinde ziyaretçilerini ağırladı. Sergide, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kazakistan, Gagavuzya (Moldova), Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan ve Rusya Federasyonunun özerk cumhuriyetlerinden olan Başkurdistan, Kırım, Kemerovo Bölgesi, Tataristan, Saha (Yakutistan), Tıva, Hakasya, ve Çuvaşistan'dan 45 sanatçının eserleri yer aldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder