Bu Blogda Ara

12 Eylül 2014 Cuma

Cemil Cahit Yavuz - Serbest Alan

Cemil Cahit Yavuz - Gezi
[KanalKultur] - Cemil Cahit Yavuz, Serbest Alan ile Evin Sanat Galerisi'nde.. 9 – 27 eylül 2014 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan sergi, Evin Sanat Galerisi'nin ev sahipliği yapacağı ilk grafik sergisi olma özelliğini taşıyor.

Birçok dergide çizgi roman, kapak, tipler ve karikatürler çizen Cemil Cahit Yavuz'un yeni sergisi, sanatçının bir süredir devam eden "Leke Oyunları" serisinden işleri ve daha önce sergilenmemiş yeni çalışmalarını biraraya getiriyor.

Sergi, çeşitli boyutlarda kağıt işler içeren üç gruptan oluşuyor; düzenlemeler, tek figürlü işler ve esprili lekeler. Birinci grupta, her biri aynı konudaki lekesel figürlerin istiflenmiş düzenlemesinden meydana gelen on ayrı çalışma bulunuyor. Figürler siyah beyaz ve ayrı ayrı çalışılmış olarak düzenlemelerde yerini alırken, her biri ayrı konuda ortalama iki yüzün üzerinde figürden bir doku oluşturuyor. İkinci grupta ise düzenlemelerde yer alan figürlerden seçilenler farklı teknik ve boyutta yeniden üretilmiş. Genellikle 'absürd ve anlamsız'la 'çarpıcı anlam' arasında dolaşan tek figürlü lekeler, siyah beyaz, kontrast ve anlatımcı bir yaklaşım sunuyor. Negatif alanlar kadar, pozitif alanlar da konunun parçası oluyor. Üçüncü gruptaki işler ise sanatçının şimdiye kadar çeşitli dergilerde "Leke Oyunları" başlığıyla yayımlanan çalışmaları. İfadeleri, karakterleri olmayan lekesel figürlerin 'çarpıcı anlatım' üzerine kurulmasına dayanan seri, daha çok küçük ve çok figürlü çalışmalardan meydana geliyor.

Cemil Cahit Yavuz - Kadın Özgürlüğü
Sergideki tüm çalışmalara bir bütün olarak bakıldığında, grafik dilin öne çıktığı görülüyor. Çeşitli alanlarda birçok etkene ve koşula bağlı olarak ortaya çıkan bu dil, özgün bir ifade biçimine dönüşüyor ve kendine serbest bir alan yaratıyor.

Cemil Cahit Yavuz

1985 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Bugüne kadar altı kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçı, grafik tasarim ve illüstrasyon işlerinin yanısıra çeşitli serbest grafik işler üretiyor.  İstanbul Aydın Üniversitesi Grafik Bölümü'nde ders veriyor ve aynı zamanda Ot dergisinde "Leke Oyunları" köşesine devam ediyor. [KanalKultur]

Cemil Cahit Yavuz - Serbest Alan / 9 - 27 eylül 2014; Evin Sanat Galerisi, Büyük Bebek Deresi Sokak No:13, Bebek - 34342 İstanbul; Tel.:+90 (212) 265 81 58

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder