Bu Blogda Ara

9 Temmuz 2014 Çarşamba

Badısabah Ağar - Kayıp Kıta Mu[KanalKultur] - Badısabah Ağar, Londra St. Martins Sanat Okulu'nda eğitim aldı. "Kayıp Kıta Mu"dan etkilenerek yapmış olduğu eserleriyle 12 - 20 temmuz 2014 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Bodrum Palmarina'da ki ilk kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor.

Bazen tek bir rengin tonları, bazen zıt renklerin bütünlüğü... Yoğun boya kullanımıyla bir araya geliş ve izleyiciye soyut bir bütünün sunumu...

Biçimleri soyut olarak ele alışı, mekânı yok sayıp; fakat espas duygusunu hissettirmesi, soyut oluşumları ile bugünün sanatına yakın dururken konu olarak esinlendiği "Kayıp Kıta Mu"dan yola çıkarak oluşturduğu yapıtlarının 14 bin yıl önce Atlantik'te battığı ileri sürülen "Mu" kıtasının, tuvaline çağdaş yaklaşımla aktarılışı, sanatçının imge oluşumunun güçlü olduğunu gösteriyor.

Yapılar, hatlar ve silintiler şekilleniyor ve boya katmanın doygunluğu yapıtlarında önemli bir rol üstleniyor. Yapıtların oluşum sürecinde oluşan damlalar, akıntılar... resim yapısını destekleyici bir rol alıyor.

Sanatçının Kayıp Kıta Mu'daki yaşamı inceleyen yapıtları, kendisini özgür bırakan bir hareket haline geliyor ve bu da "action-painting"le bağlantı kuruyor.

Zaman ve mekân duygusunu unutturarak kargaşa, dinginlik ve dışavurumla izleyiciyi içine alan eserler kayıp uygarlıklara davet ederken doku katmanları, boya yoğunluğu bazı yapıtlarında sulu boya etkisi veren izler, silinmiş yok olmuş uygarlıkların etkisini izleyiciye hissettiriyor.

Yapıtların oluşum sürecinde sanatçının denemelerden duyduğu haz ve denemelere açık oluşu kendini özellikle bu sergisinde belli ediyor. [KanalKultur]

Badısabah Ağar - Kayıp Kıta Mu / 12 - 20 temmuz 2014; Mine Sanat Galerisi, Yalıkavak, Palmarina No: D105 Merkez Mah. Çökertme Cad., Bodrum - Muğla; Tel.: (0212) 232 38 13

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder