Bu Blogda Ara

20 Temmuz 2014 Pazar

Atilla Işıksun - İçimdeki Konçertolar

[KanalKultur] - Prof. Atilla Işıksun, "İçimdeki Konçertolar" isimli 2. kişisel resim sergisiyle 17 mayıs -15 eylül 2014 tarihleri arasında Alta Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Atilla Işıksun

1932'de Marmaris'te doğdu. 1945 yılında öğrenimine başladığı Ankara Devlet Konservatuvarı'nın Keman Bölümü'nü 1954 yılında bitirdi. Öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Daha sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuvarı Yaylı Sazlar Bölümü'nde öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptı. Kendisine 1986 yılında profesör unvanı verildi.

1960'lı yıllarda, Ankara'da, Cemil Eren Atöyesi'nde Turan Erol, Turgut Zaim, Nuri İyem ve Eşeref Üren gibi geniş bir sanatçı yelpazesi ile tanıştı. Onların sanat sohbetlerine katıldı ve esas uzmanlığı olan müziğin yanında resim sanatına da ilgi duymaya başladı. O dönemlerde her yıl düzenlenen Devlet Resim Sergisi'ne gönderdiği bir resmin kabul görüp sergilenmesi üzerine resim çalışmalarına yoğunlaştı.

İlk çalışmalarında gördüğü nesneleri aynen yapmaya başlayan sanatçı, daha sonraları rakamlar, harfler, özellikle Arap harflerinin kıvrımlı görünümlerinden yararlanarak soyut çalışmalara yöneldi. Tuval üzeri yağlı boya çalışmalarının yanında az da olsa suluboya çalışmalarına yer verdi. Sanatçı kendi iç alemini tuvallere aktarırken soyut çalışmaların daha etkili olduğuna inanıyor.

1960'lı yıllarda resim malzemesi ve kitaplarının olmadığı kısır bir dönemde resim çalışmalarına başlayan sanatçı, bugünlerde gerek resim malzemelerinin bolluğu gerekse ulaşılabilir kaynakların olduğu dönemde çalışmalarına devam ettiği için kendisini mutlu hissediyor.

1968'de, bir yıl Viyana'da, 1976 yılında da Avrupa'nın bazı ülkelerindeki çeşitli sanat müzelerinde araştırma ve incelemelerde bulundu. O yıllarda başladığı resim çalışmalarını halen İzmir'deki atölyesinde sürdürüyor. [KanalKultur]

Atilla Işıksun - "İçimdeki Konçertolar" / 17 mayıs -15 eylül 2014; Alta Sanat Galerisi, Konaklar Mah. Söğüt Sok. Koza Sitesi10.Blok D: 1 4.Levent - İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder