Bu Blogda Ara

11 Haziran 2014 Çarşamba

Kazak Besteci Mukan Tölebayev'in ölümsüz eseri Birjan ve Sara Operası Türkiye seyircisiyle yeniden buluşuyor..

[KanalKultur] - Kazakistan'ın kültürel ve sanatsal motiflerini içeren, Mukan Tölebayev tarafından bestelendiği tarihten günümüze kadar tüm dünyada gerçekleştirilen temsillerle Kazakistan operasının dünyadaki sesi olan "Birjan ve Sara" operası;, 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında 13 haziran 2014 günü gerçekleştirilen temsille İstanbullu sanatseverlerle ilk kez buluşuyor. Eser, 16 haziran 2014 günü 53. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında Bursa'da, hemen ardından 18 Haziran 2014 günü 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de; 20 Haziran 2014 günü ise turnenin son temsiliyle başkent Ankara'da opera severlerle buluşuyor.

Librettosu Kajım Jumaliyev'e ait olan, Türk devletlerinden yıldız sanatçıların iştirakiyle, Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, koro ve orkestrasının sahnelediği eseri şef Tolga Taviş yönetiyor.

Daha önce "Köroğlu" ve "Alpamıs" Operası gibi Türk dünyasına ait pek çok ortak projeyi hayata geçiren Prof. Dr. Eflatun Niemetzade'nin rejisörlüğünü yaptığı projede, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Başkurdistan (RF), Tataristan (RF) ve Türkiye'den misafir opera sanatçıları da yer alıyor. [KanalKultur]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder