Bu Blogda Ara

29 Nisan 2014 Salı

Psikanaliz ve Sanat Karşılaşmaları! Gerçek, Fantezi ve İdeoloji

Orlan'ın Metamorfoz adlı işi psikanalize doğrudan bir meydan okumayı içeriyor. Beden üzerinde bir hakkımız var mı?

Boşluk, hiçlik ve eksik sanatta nasıl bir yer tutuyor?

Gündelik hayatın dokusunun içine sızmış olan fantezi nesneleri sanatta nasıl ortaya çıkıyor?

Arzudan kaçarken arzuya yakalanmak ne demek?

Psikanaliz, sanat ve politika, sanat ve özgürlük arasındaki ilişki nedir?

Dr. Özgür Öğütcen ve Ezgi Bakçay Çolak, 2, 9, 16 ve 23 mayıs 2014 tarihlerinde Karşı Sanat - Versus Art'ta "Psikanaliz ve Sanat Karşılaşmaları! Gerçek, Fantezi ve İdeoloji" başlıklı bir dizi seminer veriyor.

Dr. Özgür Öğütcen ve Ezgi Bakçay Çolak seminer çağrısında şunları kaydediyor:

"Psikanaliz ve sanat pek çok açıdan birbirine açılabilir, karşılıklı olarak birbirini açabilir. Sanatçılar kendi yolculukları sırasında psikanalizden ipuçları alabilirler ya da ondan büsbütün uzak durmayı tercih edebilirler. Bu seminerlerde amacımız psikanaliz ve sanatın olası bir karşılaşmasının nasıl olabileceği sorusunun peşinden gitmek. Psikanaliz sanat hakkında konuştuğunda ne söyleyebilir? Sanat psikanalizi nasıl eleştirip dönüştürebilir? Sanatı hangi psikanalitik kavramlar aracılığıyla düşünebiliriz? Sanatın psikanalize ihtiyacı var mı? Terapi ve sanatsal üretim süreci karşılaştırılabilir mı? "Süblimasyon" kavramı sanatsal yaratıcılığı açıklamakta yeterli mi? Sanatçının biyografisi onun yaratıcılığına nasıl etki eder? Peki ya terapist sanattan ne öğrenebilir, kendi pratiği sanatın sınavından geçebilir mi? Sizi Orlan, Duchamp, Warhol ve Beuys üzerinden sanat ve psikanaliz karşılaşmasına davet ediyoruz."

Dr. Özgür Öğütcen ve Ezgi Bakçay Çolak - Psikanaliz ve Sanat Karşılaşmaları! Gerçek, Fantezi ve İdeoloji / 2, 9, 16 ve 23 mayıs 2014; Karşı Sanat - Versus Art, Gazeteci Erol Dernek Sokak No:11 / 3-4 Hanif Han, Beyoğlu - İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder