Bu Blogda Ara

22 Mart 2014 Cumartesi

Yakın Tarihten Notlar: Ali Ufkî 400 Yaşında...

[KanalKultur] - Türk Musikisi Vakfı, "2010 Ali Ufkî Yılı" başlıklı projesinde, İstanbul müzik dünyasının en önemli mimarlarından biri ve asıl adı Albert Bobowski olan Ali Ufkî'nin 400. doğum yıldönümüne anlamlı bir armağan sundu.

Aslen bir Leh (Polonyalı) olan ve genç yaşında girdiği Osmanlı sarayında önemli uluslararası siyasi görevlerde bulunan Ali Ufkî, derin kültürel birikimi içinde geniş bir yer kaplayan "müzik adamı" özelliğiyle, Klasik Türk Müziği'nin orijinal kaynakları arasına giren önemli eserlere imza attı. Yaşadığı dönemin günlük müzik hayatında nota kullanılmadığı halde, döneminin İstanbul'undaki müzikleri notaya alarak korunmasını ve günümüze aktarılmasını sağladı.

Ali Ufkî'nin aktardığı müzikler, döneminin müziğini birebir yansıttığı için, Klasik Türk Müziği'nin sözlü biçimde aktarılan genel repertuvarından ayrı ve doğrudan "otantik" özellik taşıyor.

Fikret Karakaya'nın önderliğinde kurulan Bezmârâ topluluğu, bu önemli müzik adamının aktardığı büyük zenginliği keşif çalışmaları üzerine yoğunlaştı. Fransa devletinin desteğiyle, bugün artık çoğu kullanılmayan ve örneği günümüze ulaşmayan dönemin çalgıları eski elyazmalarındaki resimlerinden ve tariflerinden yola çıkılarak yeniden yaptırıldı. Bu çalgılardan kurulan Bezmârâ topluluğu, Fikret Karakaya'nın yönetiminde, "Ali Ufkî uzmanlığına" ulaşan bir müzik varlığı ortaya koydu. Topluluk, yurtiçinde ve yurtdışında verdiği sayısız konserin yanısıra yayımladığı çok sayıda CD ile yerli ve yabancı müzik çevrelerinde önemli bir yer edindi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Türk Musikisi Vakfı'nın bu önemli projesini kabul ederek, 2010'u "Ali Ufkî Yılı" ilân etti. Projeyle, 2010 yılı boyunca İstanbul'un çeşitli tarihi mekânlarında her ay bir tane olmak üzere toplam 12 konser verildi.

Projenin ilk basamağı, 24 ocak 2010 pazar akşamı saat 18.30'da sahnelenen etkinlikle başladı. Konserde, Ali Ufkî repertuvarından önemli örnekler dinletilmeden önce Fikret Karakaya tarafından "Ali Ufkî'nin müziği" üzerine bir tanıtım konuşması yapıldı. [KanalKultur] 

"2010 Ali Ufkî Yılı" - "Ali Ufkî'nin müziği" / 24 ocak 2010,saat: 18.30; Yıldız Sarayı Şale Köşkü Manej Salonu, Yıldız - Beşiktaş - İstanbul, Tel.: (0212) 259 89

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder