Bu Blogda Ara

24 Şubat 2014 Pazartesi

Klasik Müzik - Halit Turgay ve Meridyen Kuartet Konseri

[KanalKultur] - Halit Turgay ve Meridyen Kuartet, 25 şubat 2014 günü saat 19:30'da Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde klasik konser veriyor.

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarından oluşan Meridyen Quartet, Konservatuvar Müdürü Selahattin Yunkuş'un önerisiyle Mersin Üniversitesi Oda Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışma grubu olarak kuruldu. Sanat yönetmenliğini Münif Akalın'ın yaptığı grup Zülfiya Göktaş, İsabelle Kollo, Barış Kerem Bahar, Ayşe Pelin Coşkun'dan oluşuyor.

Grup, nisan 2011'de Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle Adıyaman Üniversitesi tarafından düzenlenen Türk Halk Müziği Ezgilerinin Çokseslendirilmesi konulu yarışmanın finale kalan eserlerini icra etti.

Nisan 2013'te Berlin Opera Orkestrası solo fagotçusu Selim Aykal'la Krommer, Devienne, Mozart, Jacob ve Weber'in eserlerinden oluşan bir program ve ardından ekim ayında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt Sanat Dalı Öğretim Elemanı Halit Turgay'la Mozart'ın tüm flütlü kuartetlerini seslendirdi.

Meridyen Quartet kuruluşundan bu yana Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert gibi yaylı çalgılar kuartet repertuvarına önemli eserler veren bestecilerin yapıtlarını müzikseverlerle buluşturuyor.

Konserde, Halit Turgay (Flüt), İsabelle Monique Kollo (Keman), Barış Kerem Bahar (Viola) ve Ayşe Pelin Coşkun (Çello) W. A. Mozart Flüt ve Yaylı Çalgılar Dörtlüsü olarak şu proglamla sanatseverlerin karşısına çıkıyır: W. A. Mozart - No. 3 do majör: Allegro, Andantino con variazione; W. A. Mozart - No. 2 sol majör: Andante, Tempo di Menuetto; W. A. Mozart - No. 4 la majör: Andante, Menuetto, Rondo; W. A. Mozart - No. 1 re majör: Allegro, Adagio, Rondo-Allegretto. [KanalKultur]

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Cumhuriyet cad no 127, Harbiye - İstanbul; Tel.: (0 212) 219 16 97 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder