Bu Blogda Ara

25 Aralık 2013 Çarşamba

Köken Ergun - Kitle ve İktidar

Köken Ergun'un video işleri, kendilerine özgü sosyal gruplar ve alt kültürlerin ritüellerini incelıyor. Ergun, bu toplulukların nasıl kenetlendikleri ve bunlar sonucunda ortaya çıkan dinamiklerle ilgileniyor. Belgeselci bir tavırdan çok, kişisel merakla irdelediği ritüellerin dinî, toplumsal ve eğlence bağlantı noktalarını samimiyetle inceliyor. Birlikte çalıştığı grupları, kurduğu uzun erimli ilişkiler aracılığıyla işlerinin bir parçası hâline getiriyor.

Sergi adını, Elias Canetti'nin "Masse und Macht" [Kitle ve İktidar] adlı kitabından alıyor. Ergun, işlerinde otoritenin bireyler üzerindeki etkileri ve iktidarın kitlelere yaptırımlarını araştırırken sistemde süregelen çarpık mekanizmaların kırılgan noktalarını ortaya çıkarıyor.

Ergun'un beden politikasına dair ilk dönem işlerinden "İsimsiz" (2004), grupların ortak deneyiminden ziyade bireylerin mahreminden bir kesit gösteriyor.

Militarizm ve milliyetçilik konularını işlediği ikiz işler "Ben Askerim" (2005) 19 Mayıs, "Bayrak" (2006) ise 23 Nisan töreninde çekilmiş. Ulusal bayram kutlamaları üzerinden millî kimlik inşası konusunu ele alan bu videolar ayrıca, 1930'lara has bir tören estetiğinin zamanımıza nasıl taşındığına bakıyor.

"TANKLOVE" (2008), sanatçının 1997'deki 28 Şubat sürecinde Sincan sokaklarından geçen tanklardan esinle, askerî vesayetin konu dışı olduğu Danimarka'da küçük bir kasabada gerçekleştirdiği bir performansın videosu. Bu aynı zamanda, Ergun'un sosyal gruplarla iş birliği içerisinde ürettiği ilk işlerden. Videodaki tankın ulaştırma çalışmalarına kasaba sakinleri de destek vermiş; sanatçı daha sonra kasabalılarla tankın üstüne çıkıp hatıra fotoğrafı çektirmiş...

Kitle ve otorite ilişkisini farklı bir perspektiften incelediği "Binibining Promised Land" (2009-2010) ise, İsrail'de yaşayan Filipinli hastabakıcıların, Tel Aviv'deki Tachana Merkazit otogarında kendi aralarında düzenledikleri güzellik yarışmasını konu alıyor. Bir güzellik yarışmasından çok ötesini gözler önüne seren bu iş, çalışma koşulları, göçmenlik ve bunların tetiklediği kültürel kodları irdeliyor.

Kitle ve İktidar, 19. Gezici Filmler Festivali iş birliğiyle gerçekleştiriliyor...

Köken Ergun - Kitle ve İktidar / 5 aralık 2013 - 16 şubat 2014; Salt Ulus [kurucu Garanti Bankası], Atatürk Bulvarı 12, Ulus - 06250 Ankara; Tel.: (0312) 324 30 24

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder