Bu Blogda Ara

30 Kasım 2013 Cumartesi

Yakın Tarihten Notlar: Mistik Sanat - Derviş'in Değişimi...

[KanalKultur] - Mistisizm, aşk ve sanat üçgeninde farklılıkları kabullenmenin ve hoşgörünün sanatsal sunumu olan III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali 16-20 aralık 2011 tarihleri arasında, İstanbul'da Tarihi Yarımada'nın en mistik mekânlarında gerçekleştirildi.

Festival, "Aşk her yerde aşk, inanç her yerde inanç, sanat her yerde sanattır. Aşkla Sanata!…" temasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlendi ve Kültür A.Ş. tarafından organize edildi.

Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı, Türk İslam Eserleri Müzesi, Kızlarağası Medresesi festival mekânlarından sadece birkaçıydı.

Aya İrini'de Sema'nın sesinden Mevlid!

Festivalin ilk günü; 16 aralık 2011 cuma günü saat 18.30'dan itibaren 2 ayrı mekânda 3 etkinlik gerçekleştirildi. Dünyaca ünlü resim sanatçısı İsmail Acar'ın Türk İslam Eserleri Müzesi'nde "Semâ" isimli sergisi açıldı. 50 yağlı boya tablodan oluşan sergi, ziyaretçilerini semazen resimleri eşliğinde tasavvufun derinliklerine doğru yolculuğa çıkarmayı amaçlıyordu.

Aynı akşam saat 20.00'de, taş plak sesli "Sema", Hz. Muhammed'e yazılan Mevlid-i Şerif  ve yaratılanı yaradandan ötürü hoşgören Yunus Emre'nin ilahileriyle Bizans'ın en büyük ibadethanesi Aya İrini'de sanatseverlerle buluştu.

Ensemble Galatia ile Orta Çağ mistizmine bir yolculuk

"Ensemble Galatia"; müziğin kilise tarafından günah kabul edildiği Ortaçağ'ın şarkılarını, Ortaçağ'ın enstrümanlarıyla 16 aralık 2011 akşamı saat 21.00'de Aya İrini'de seslendirdi. Adını Antik Krallık Galatia'dan alan topluluk, konser için hazırladığı özel seçkide, büyük ölçüde kaybolmuş dönem dillerini bugüne taşıyan farklı tınılarla dinleyenlerin kulaklarının pasını sildi. Ensemble Galatia konserini farklı kılan bir başka özellik ise seslendirdiği şarkıların hikayelerini de dinleyiciyle paylaşıyor olmasıydı.

Derviş'in Değişimi

Dansçı ve koreograf Ziya Azazi, Sufizm'de anlatılan temel yolculuk prensiplerini göz önünde bulundurarak sahnelediği  "Dervish in Progress" başlıklı gösterisi ile 18 aralık 2011'de, saat 20.00'de Aya İrini'deydi. Azazi bu eşsiz gösterisinde adeta dervişin vardığı son noktanın keyfine varmasını resmetti.

Manas'ın kalbinden öz Türkçe "ır"lar

Adını Kırgızistan'la Çin'i birbirine bağlayan ve "Kutsal Dağlar" anlamına gelen sıra dağlardan alan Tengir Too, öz Türkçe seslendirdiği destanları, kahramanlık ve aşk hikayeleri ile süsledi. 18 aralık 2011 pazar akşamı saat 21.00'de Aya İrini'deki konserde topluluk mistik öğelerle süslü destansı müziklerini, geleneksel çalgılarıyla icra etti. 

İran Sinemasının muhalif yönetmeni Kemal Tebrizi Eminönü Halk Eğitim Merkezi'ndeydi...

Kamerasıyla İranlılara İslam Devrimi'nin gerçekte nasıl olması gerektiğini gösteren, sisteme yönelik başarılı taşlamalarıyla güldürürken düşündüren, insan odaklı filmleriyle sadece ülkesinde değil tüm dünyada yankı uyandıran İran sinemasının başarılı yönetmeni Kemal Tebrizi, 19 aralık 2011 pazartesi akşamı, saat 18.30'da Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde sinemaseverlerle buluştu.

Mistik Sanat Festivali kapsamında Kemal Tebrizi'nin "Şeyda" isimli filminin de aralarında 9 film Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde gösterimdeydi... 18 – 19 - 20 aralık 2011 tarihlerinde izleyiciyle buluşan filmlerin isimleri: Sonsuzluk ve Bir Gün, Kurdun Günü, İşaretler ve Mucizeler, Mim Misli Mader(Annem Gibi), Şeyda, Beyaz Oda, Saklı, Dinle Ney'den, Birleşen Yollar,  Sonsuzluk ve Bir Gün.

Festival kapsamında Resul Molla Kulipur'un yönettiği ve Veysel Karani'yi konu alan Mim Misli Mader (Annem Gibi) filminin Türkiye'de ilk gösterimi 19 aralık 2011'de, saat 15.30'da Eminönü Halk Eğitim Merkezi'ndeydi.

Şairin "Dönemeç"i

III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında Serhat Üstündağ'ın yazdığı ve Engin Kurt'un yönettiği "Dönemeç" isimli tiyatro oyunu 17 aralık 2011 cumartesi akşamı saat 20.00'de Eminönü Halk Eğitimi Merkezi'nde sahnelendi.

Dönemeç, bohem bir hayat yaşayan ve bunalımları içinde savrulan bir şairin iç dünyasına yaptığı yolculuğu anlattı.

Yerebatan'da şiir gibi bir akşam

Harun Yöndem, Yusuf Ziya Özkan ve Emin Baykırkık'ın okumaları ve Hayal Musiki Korosu'nun tınılarıyla hayat bulan şiirler, 20 aralık 2011 salı akşamı, saat 19.30'da İstanbul'un en mistik mekanlarından biri olan Yerebatan Sarnıcı'nda yankılandı.

Mistik Sayfalar

Değişik din ve kültüre ait birçok kitabın sunulduğu sergi, 16-20 aralık 2011 tarihleri arasında Kızlarağası Medresesi'nde gezildi.

III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında tüm etkinlikler ücretsizdi... [KanalKultur]

III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali / 16-20 aralık 2011, İstanbul; Tel.: (0212) 347 07 39

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder