Bu Blogda Ara

13 Mart 2014 Perşembe

Çağdaş Erçelik - Dostoyevski

Çağdaş Erçelik - insancıklar, detay

Çağdaş Erçelik - Dostoyevski, detay
[KanalKultur] - 28 mart - 13 nisan 2014 tarihleri arasında Galeri Eksen'deki Çağdaş Erçelik'e ait "Dostoyevski" adlı sergide, sanatçının son dönem heykel ve resim çalışmaları yer alıyor.

Sanatçının Dostoyevski romanlarından yola çıkarak gerçekleştirdiği çalışmalarında, roman karakterleri ve bu karakterlerin yaşadığı mekanlar bulunuyor.

"Karamazov Kardeşler", "Budala", "Suç ve Ceza", "Yeraltından Notlar" gibi edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden sayılan bu romanlar, birçok sanatçıya esin kaynağı oldu. İnsan doğasının incelikle çözümlendiği bu eserler, önemli felsefi meseleleri tartışıyor. Toplumsal siyasi ve ruhsal açılardan insanı anlatan yazar, okuyucusunu bir çok soru işareti ile baş başa bırakıyor. Batılılaşmanın Rus halkı üzerinde yarattığı etkilerden, insanın tanrıyla olan ilişkisine kadar, ahlaki, suç kavramını, yabancılaşmayı, kısacası toplumsal ve bireysel, insana ait bir çok önemli konu üzerinde düşünmemize yol açıyor. 19. yüzyılda yaşayan bu roman karakterlerinin bugün aynı ilgiyi bütün tazeliğiyle koruması bundan kaynaklanıyor.

Çağdaş Erçelik, son dönem çalışmalarını üretebileceği bu verimli alanı bulmuş, Dostoyevski karakterlerine ait ruhsal dünyanın çeşitliliğini yansıtmaya gayret etmiş. Ahşap, metal, kağıt, polyester, gibi çeşitli materyellerden oluşturduğu heykellerin yanısıra karakalem ve yağlıboya resimlerin de yer alacağı sergi, yazarın dünyasının Çağdaş Erçelik'in hayal dünyası ile birleştiği farklı bir yorumu...

Çağdaş Erçelik - Gruşenka, detay
Çağdaş Erçelik

1983'te İzmir'de doğdu. 2005'te MSGSÜ Heykel Bölümü'nü bitirdi. 2008'de MSGSÜ Heykel Bölümü'nde Yüksek Lisans'ını tamamladı. 2011'den bu yana MSGSÜ Heykel Bölümü'nde Doktora yapıyor.

Ödülleri 

2005 Mimar Sinan Üniversitesi Sabancı Ödülleri 3.lük Ödülü
2007 Erzurum Kar Heykel Sempozyumu 3.lük ödülü
2007 Kemal Türkler Anıt Heykel Yarışması Başarı Ödülü
2007 HSBC Bankası Heykel Yarışması Başarı Ödülü
2011 Beşiktaş Belediyesi Piri Reis Anıt Yarışması 2. lik Ödülü
2011 Kartallı Kazım Anıt Yarışması Mansiyon Ödülü [KanalKultur] 

Çağdaş Erçelik - "Dostoyevski" Kişisel Resim & Heykel Sergisi / 28 mart - 13 nisan 2014; Galeri Eksen, Maçka Caddesi No:29, Nişantaşı - İstanbul; Tel.: (0212) 219 08 50

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder